Yapay zekalı robotlar TEKNOFEST’te yarışacak

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Samsun’da yapay zeka temasıyla düzenledikleri Milletlerarası Robot Müsabakası’nda yarışan takımlardan belirlenecek makul bir kümenin, eylül ayında İstanbul’da yapılacak TEKNOFEST aktifliklerine katılma hakkı kazanacağını söyledi. Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından bu yılki teması ‘yapay zeka uygulamaları’ olarak belirlenen ve Samsun’da düzenlenen 13. Memleketler arası MEB Robot Yarışı’yla ilgili bilgi verdi. 2017’de düzenlenen 12. Memleketler arası MEB Robot yarışının 11 ülkeden 2 bin 834 robotla düzenlendiğini, 2019’da ise rekor seviyede iştirak olduğunu belirten Özer, “10-12 Nisan 2019 tarihleri ortasında Samsun’da gerçekleştirilen yarışa 879 kurum 3 bin 849 robot ile müracaat yaptı. Ayrıyeten müsabakaya 16 ülke başvurdu ve 28 ekiple iştirak sağladı. Müsabakaya, 6 binin üzerinde iştirak oldu” diye konuştu.

Özer, “Önceki yıllara nazaran hem ulusal hem de memleketler arası iştirak üst seviyede gerçekleşti. Başka taraftan bu sene yarışın ana temasını yapay zeka olarak belirleyerek bu teknolojiye dikkati çektik. Böylesine büyük bir tertibi meselesiz bir formda tamamlamış olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Tertibi başarılı bir formda gerçekleştiren Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüze ve tertip grubunda fedakarca çalışan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Müsabakaya katkı veren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, TÜBİTAK Başkanlığımıza, Samsun Valiliğimize ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza şükranlarımı sunuyorum.

Yarışta yer alan süratli çizgi izleyen, tasarla-çalıştır ve yumurta toplama kategorilerinde yarışan takımlardan belirlenecek makul bir küme 16-22 Eylül 2019 tarihleri ortasında İstanbul’ da yapılacak olan TEKNOFEST aktifliklerine katılma hakkı kazanacak” diye konuştu.

ROBOT YARIŞINDA DERECEYE GİREN OKULLAR
– ‘Çizgi izleyen’ kategorisinde Kastamonu Merkez Hasret Burma Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi birinci üç derecede ödül,

– ‘Endüstriyel robotik kol’ kategorisinde Eskişehir Odunpazarı Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi birincilik ve ikincilik, Kocaeli İzmit Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncülük,

– ‘Hızlı çizgi izleyen’ kategorisinde, İstanbul Ataşehir İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi birincilik, Çanakkale Lapseki İÇDAŞ-ÇİB Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ikincilik, Giresun Bulancak Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncülük.

– ‘İnsansı robot’ kategorisinde İstanbul Üsküdar Çengelköy Şehit Okan Altıparmak Anadolu Lisesi birincilik, İstanbul Ticaret Odası Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi ikincilik ve üçüncülük,

– İnsansız Hava Aracı (Mini Drone) kategorisinde Karaman Merkez Temizel-Ünlü Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi birincilik ve üçüncülük, Konya Selçuklu Adil Karaağaç Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ikincilik.

– ‘Mini Sumo’ kategorisinde, Bilecik Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi birincilik ve ikincilik, Kocaeli Başiskele Bahçecik Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncülük.

– ‘Robotino’ kategorisinde, Konya Selçuklu Türk Telekom Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi birincilik ve üçüncülük, Şanlıurfa Haliliye Urfa Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ikincilik.

– ‘Serbest proje’ kategorisinde, Konya Karatay Mehmet Zahid Kotku Anadolu İmam Hatip Lisesi birincilik, İstanbul Ümraniye Şehit Erol Olçok Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ikincilik, Özel BİLFEN Kayseri Fen Lisesi üçüncülük mükafatlarını kazandılar.

– ‘Sumo’ kategorisinde, İstanbul Bilgi Üniversitesi birincilik ve ikincilik, Eskişehir Anadolu Üniversitesi üçüncülük.

– ‘Tasarla çalıştır’ kategorisinde, Karabük Üniversitesi birincilik, Konya Selçuklu Türk Telekom Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ikincilik, Özel BİLFEN Üsküdar Fen Lisesi üçüncülük.

– ‘Temalı’ kategoride, Eskişehir Odunpazarı Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi birincilik ve üçüncülük, Kocaeli İzmit Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ikincilik.

– ‘Yumurta toplama’ kategorisinde, Ankara Polatlı Polatlı Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Birincilik, Şanlıurfa Haliliye Urfa Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi İkincilik, Hatay Samandağ Adem Nural Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi üçüncülük.

– Ankara Sincan Özel Ankara Sanayi Odası Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi ‘en güzel tasarım’ mükafatı,

– Samsun Atakum Özel Eğitim Uygulama Okulu Fair-Play mükafatı,

– İstanbul Silivri Atatürk Anadolu Lisesi de Heyet özel mükafatı.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img