Vodafone, hibrit çalışmayı kalıcı hale getiriyor

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Yeni devirde, Vodafone’un Maslak, Teknokent ve bölge ofisleri, çalışanların işbirliği, inovasyon, toplumsallaşma gayesiyle bir ortaya gelecekleri buluşma noktaları olacak. Vodafone çalışanları ayrıyeten, ilerleyen devirde İstanbul’un çeşitli lokasyonlarında bulunacak paylaşımlı ofisleri de kullanabilecek. Paylaşımlı ofisler sayesinde, çalışanlara muhakkak günlerde İstanbul’un diledikleri bir yerinde ya da konutlarına en yakın noktada bulunan paylaşımlı ofiste çalışma imkânı sunulacak.  

Vodafone Türkiye İcra Heyeti Lider Yardımcısı Bülent Bayram, şunları söyledi:                                                                                                                           
“Pandemi ‘Ofiste olmak muvaffakiyet göstergesidir, çalışanların verimliliğini görerek sağlayabilirim’ anlayışını ortadan kaldırdı. Yeni periyotta, vakitten ve yerden bağımsız, çıktı ve iş odaklı çalışma yaygınlaşacak. Vodafone’da Mart 2020’den bu yana tüm merkez ofis çalışanlarımız uzaktan çalışmaya devam ediyor. Eylül 2020’de Müşteri Hizmetleri takımımızın tamamının pandemi sonrası devirde kalıcı olarak uzaktan çalışacağını duyurmuştuk. Artık de merkez ofis çalışanlarımız için misal bir adım atarak, pandemi sonrası periyotta kalıcı olarak hibrit çalışma modeline geçiş kararı aldık. Aşı ve olağanlaşma takvimine bağlı olarak önümüzdeki Eylül ayında hibrit modele geçmeyi planlıyoruz. Bununla birlikte, önceliğimiz çalışanlarımızın ve ailelerinin sıhhati ve güvenliği olmaya devam edecek. Çalışan tecrübesini ve esnekliği merkezine alan, uzaktan çalışmanın verimliliği ile ofislerde çalışmanın sinerjisini harmanlayan bir model uygulayacağız. Bu modelle, uzaktan çalışmanın getirdiği özgürlük ve verimliliği, ofislerde olmanın getirdiği ortak çalışma kültürü ve toplumsal ortam ile entegre edeceğiz. Çalışanlarımıza hem uzaktan çalışma, hem de inovasyon, ortak akıl üretme, ekiplerarası toplumsal etkileşim için ofislerimizi kullanma imkânı sunacağız. Çalışanlarımız, vakitlerinin ne kadarını uzaktan, ne kadarını ofislerde geçireceklerini kendi işlerinin gereklilikleri ve şahsî tercihlerine bağlı olarak belirlemekte özgür olacak.” 

“Ofisler toplumsallaşma alanı olacak” 

Hibrit modelle ofis kavramının da büsbütün değiştiğini belirten Bayram, şöyle devam etti: 

“Ofislerimiz, standart mesai saatleri içinde bulunduğumuz alanlar olmaktan çıkacak. Ofislerimizi birbirimizle sosyalleşebileceğimiz, farklı takımlarla işbirlikleri yapıp yeni fikirler üretebileceğimiz, kolektif çalışmalarımız ve kritik paydaşlarımızla yapacağımız görüşmeler için kullanacağımız birer ‘merkez’ olarak konumlayacağız. Organizasyonumuzu ve çalışanlarımızı hibrit çalışma modeline hazırlamak emeliyle dijital yemek kartı, ergonomi takviye paketi, uzaktan çalışma kiti üzere yeni yan haklar ve dayanak paketleri tanımladık. Ayrıyeten, yeni dijital platformları hayatımıza katarak uzaktan çalışma nizamındaki toplantı, işbirliği, toplumsallaşma ve inovasyon tecrübelerimizi güzelleştirdik. Vodafone Türkiye olarak, çalışan tecrübesini merkeze koyduğumuz uygulamalara devam edeceğiz.” 

Meskenlerde ergonomik çalışma ortamı  

Şirket, hibrit çalışma modelini desteklemek üzere, ergonomiden toplantı tertibine kadar çeşitli alanlarda birtakım yeni uygulamaları da hayata geçirdi. Pandeminin başında ofisteki sandalye, monitör, aydınlatma üzere ergonomi ekipmanlarını dileyen çalışanlarının konutlarına yollayan şirket, bir sonraki evrede meskenlerde yanlışsız çalışma ortamını sağlamak için tüm çalışanlarına 2 bin TL değerinde Ergonomi Armağan Çeki ikram etti. Vodafone ayrıyeten, Mimari Takviye programını hayata geçirerek çalışanlarının meskenlerinde ergonomik ortamı sağlamalarına takviye verecek formda danışmanlık sağladı; tüm çalışanlarının meskenlerine çalışma tecrübelerini destekleyecek eserleri içeren Uzaktan Çalışma Kiti gönderdi ve dijital toplantılardaki tecrübesi düzgünleştirmek üzere kulaklık dağıttı. 

Rezervasyon için taşınabilir uygulama 

Vodafone, hibrit çalışma modelindeki tecrübesi desteklemek üzere, çalışanların ofislere gelişlerini basitçe planlamalarını sağlayacak bir taşınabilir uygulama hayata geçirdi. OneApp adı verilen bu uygulamaya Vodafone ofislerinde masa, toplantı odası ve otopark kullanımını planlamayı sağlayacak bir rezervasyon sistemi de entegre edildi. Bu sistemde, çalışanlar, 1 hafta evvelden rezervasyona açılan masaları kendileri yahut grup arkadaşları için yarım yahut tam gün olarak rezerve edebiliyor. Proje kümeleri oluşturarak, birlikte çalıştığı şahısların yahut takımın rezervasyonlarını uygulama üzerinden takip edebiliyor. Toplumsallaşma alanları ve anlık kullanım için ayrılmış müsait masalar için rezervasyon gerekmiyor. Bir sonraki basamakta, çalışanların, servis, restoran, park alanı ve kuaför kullanımlarını da rezervasyon sistemi üzerinden planlamaları hedefleniyor. 

Maharet gelişimine odaklı programlar 

Vodafone, işe alımdan işe başlangıç tecrübesine (onboarding), mesleksel eğitimlerden liderlik gelişimine kadar tüm süreçleri dijitalleştirerek çalışan tecrübesini güzelleştirdi. Ayrıyeten, maharet gelişimini odağına alarak, çalışanlarına yeni alanlarda maharet kazandırmak ve geleceğin mesleklerinde mesleklerine devam etme imkânı sunmak için UpSkill ve ReSkill programları hayata geçirdi. 

Yeni toplantı düzeni  

Vodafone’da iş ve özel hayat istikrarını desteklemek üzere toplantı tertibinde de değişiklikler yapıldı. Buna nazaran, her çarşamba 13:00-17:00 arasında iş toplantısı yapılmayacak ve çalışanların şahsî gelişim, inovasyon ve grup ruhuna odaklanmaları teşvik edilecek. Ayrıyeten, toplantı süreleri maksimum 45 dakika olarak belirlenerek toplantı aralarında minimum 15 dakika ara verilmesi sağlanacak.  

Dijital yemek kartı uygulaması 

Çalışanlarının esnek bir halde diledikleri restoranda kullanabilecekleri dijital yemek kartı uygulamasına geçen Vodafone, hibrit çalışma modeliyle uyumlu olacak biçimde çalışanları için spor, psikoloji, beslenme ve sıhhat alanlarına da yatırımlar yaptı. 

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img