Tarih kokan şehirde bahar bereketi

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Anadolu’nun klâsik konukseverliği ile konuklarını ağırlayan Diyarbakır kültürel dokusuyla hayranlık uyandırırken, yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği turizm merkezi olma yolunda ilerliyor.

AA’nın haberine nazaran güçlü tarihi dokusuyla göz kamaştıran kadim kent Diyarbakır’da, ilkbaharla ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.  Kenti ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan surlar ile İslam’ın 5. Harem-i Şerif’i kabul edilen Ulu Cami, İçkale Müze Kompleksi, Ongözlü Köprü, peygamber makamları ve sahabe kabirleri, Ziya Gökalp ve Cahit Sıtkı Tarancı müzeleri üzere tarihi ve turistik yerleri geziyor.

DİYARBAKIR’IN ÇEHRESİ ÇOK DEĞİŞMİŞ
Sakarya’nın Kocaali Mescitler ve Kur’an Kursları Federasyon Lideri Yüksel Özdemir, Medeniyet Projesi kapsamında Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır’ı gezdiklerini söyledi. Çeşit otobüsüyle geldiğini ve takımda bulunan 35 bireyle kenti gezdiğini aktaran Özdemir, “Yaklaşık 10 yıl evvel de kente gelmiştim. Diyarbakır’ın çehresi çok değişmiş. Çok hoş gelişmeler olmuş. Devletimiz ve milletimiz sayesinde olmuş. Diyarbakır tarih kokuyor. Yeni elden geçirilmiş ve restore edilmiş yerler, çok hoş hizmetler” diye konuştu. Diyarbakır’dan çok keyifli bir formda ayrılacaklarını aktaran Özdemir, herkesi kenti görmeye davet etti.

HERKESİ BEKLİYORUZ
Hilton Garden Oteli Müdürü Selda Veske Çiçek, ilkbaharın gelişinin turizmde canlılık oluşturduğunu tabir etti. Kentin sıkıntı süreçlerden geçtiğini söyleyen Çiçek, “Güven ve huzur ortamı sağladıktan sonra turist yoğunluğu oluştu. Gelenlerin kent ile ilgili bakış açıları değişti. Artık çok rahat bir formda kenti gezebiliyorlar. Kentin keyfini çıkarıyorlar. Herkesi bekliyoruz” dedi. Çiçek, çeşitlerin başladığını, hem yerli hem de yabancı turistlerin kente ağır ilgi gösterdiğini kaydetti. Diyarbakır’ın hoşluklarını görmek isteyen çok sayıda ziyaretçinin bulunduğunu aktaran Çiçek, ilkbahar aylarında verimli bir dönem geçirmeyi umduklarını, bu ay doluluk oranının yüzde 60 olduğunu söyledi.

TURİSTLER ŞAD
Norveç’ten gelen Jorgen Jenssen de kente bulunmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirerek, 5 gün boyunca Diyarbakır’ı gezeceklerini kaydetti. Norveç’te öğretmenlik yaptığını belirten Jenssen, kentin çok güçlü bir kültüre sahip olduğunu aktardı.Jenssen, “Kentin yemeklerine hayranım.

Beşerler cana yakın sıcakkanlı. Beşerler çok güçlü ve eski kültürle karşılaşabiliyor. Burada olduğum için çok memnunum. Mescitleri, müzeleri, tarihi surları, Ongözlü Köprü’yü gezdik. Her yer çok hoş. Herkesin buraya gelmesini istiyorum” tabirlerini kullandı. Ukraynalı Deimante Jankunaite da Türkiye’ye sekizinci kere geldiğini, Diyarbakır’ı ise birinci kez ziyaret ettiğini anlatarak, kentten şad kaldığını lisana getirdi.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img