Son dakika…Yerli aşıda Faz 1 başarıyla tamamlandı! Bakan Varank: Gönüllüler arıyoruz

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen ve en yenilikçi aşı prosedürlerinden biri olarak kabul edilen virüs gibisi parçacıklara (VLP) dayalı aşıda Faz-1 etabının muvaffakiyetle tamamlandığını belirterek, “Benim de gönüllüsü olduğum VLP aşısının Faz-2 evresi için kuralları sağlayan gönüllüler arıyoruz. Aşımızın dünyaya şifa olmasını istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Bakan Varank, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, VLP tipi aşının Faz-2 etabı için davette bulundu.

Paylaşımında, “En yenilikçi aşı adayımızda Faz-1 kademesini muvaffakiyetle tamamladık. Benim de gönüllüsü olduğum VLP aşısının Faz-2 kademesi için kaideleri sağlayan gönüllüler arıyoruz.” tabirlerine yer veren Varank, aşının tüm dünyaya şifa olmasını istediklerini vurguladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada da ODTÜ’den Prof. Dr. Mayda Gürsel ile Bilkent Üniversitesinden İhsan Gürsel çiftinin ortak projesi sonucu geliştirilen yerli VLP tipi aşı adayının insan denemelerinde yeni bir kademeye geçildiği kaydedildi.

Buna nazaran, Faz-1 etabında güvenilirliği kanıtlanan VLP tipi aşının aktifliğini ölçecek Faz-2 evresi için çalışmalar başladı.

Faz-1 etabında Bakan Varank ve TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte toplamda 38 kişinin istekli olarak aşı yaptırdığı insan denemelerinin Faz-2 evresine en az 480 istekli katılacak.

Gönüllüler 18 yaşını doldurmuş, rastgele bir sıhhat sorunu yahut hastalığı olmayan, genel sıhhat durumu yeterli şahıslardan seçilecek. Gönüllülerin, Kovid-19 antikoru geliştirmemiş olması, Kovid-19 PCR, HIV, Hepatit B ve C testlerinin negatif çıkması istenecek.

Gebeler istekli olamayacak. Gönüllülerin, tam kan sayımına, karaciğer, böbrek işlevlerine ve kan şekerine bakılacak. Ayrıyeten gönüllülerden bilgilendirilmiş onay formunu imzalamaları istenecek.

3 HAFTA ORTAYLA 2 DOZ AŞI

Tüm bu kriterleri karşılayan 480 gönüllüye, subkutan enjeksiyonu yoluyla yani koldan kas içine değil, deri altına aşı yapılacak. Gönüllülere 3 hafta ortayla iki doz aşı uygulanacak.

Hem Vuhan hem de İngiliz varyantına karşı tesirli olacak biçimde hazırlanan Faz-2 aşıları, Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezinin koordinatörlüğünde, Kocaeli Üniversitesi ve İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uygulanacak.
21 gün ortayla yapılacak aşılamalar sonrası gönüllülerin bağışıklıkları bir yıl boyunca izlenecek. Gönüllüler, bu müddet zarfında sistemli aralıklarla muayeneden geçecek.

Faz-2 aşılama çalışmalarının tüm gönüllülerde tamamlanmasını takip eden 15 gün içinde yaygın uygulama yapılabilmesi için gerekli olan Faz-3, yani temel klinik çalışma basamağına geçilecek. Faz-3’te aşılar, Türkiye genelinden seçilecek 40’a yakın merkezde 10 bini aşkın gönüllüye uygulanacak.

DSÖ LİSTESİNDE

Dünyada sayılı, TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu kapsamında ise tek VLP teknolojisiyle geliştirilen aşı adayı, 30 Mart’ta da Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) Kovid-19 aşı adayları listesinde yer alarak dünyada bu çeşitte klinik basamağa geçen 4’üncü aşı adayı oldu.

Bakan Varank, Mayda ve İhsan Gürsel hocaların çalışmalarını yerinde görmek emeliyle ocakta Nobel İlaç’ın Gebze TÜBİTAK Marmara Teknokent’teki (MARTEK) Biyoteknolojik İlaç Tesisi’ni ziyaret etti. Varank, 17 Nisan’da TÜBİTAK Lideri Mandal ile birlikte Ankara Onkoloji Hastanesi Faz-1 Klinik Araştırmalar Merkezi’ne gelerek birinci doz aşıyı oldu. Varank ve Mandal’a 7 Mayıs’ta da ikinci doz aşı uygulanmıştı.

VLP tipi aşılarda, geliştirilen virüs gibisi parçacıklar, virüsü enfeksiyon oluşturmayacak formda taklit ediyor. Bu parçacıklar bağışıklık yansısı uyandırırken hastalığa da neden olmuyor.

Gürsel çiftinin geliştirdiği aşı adayının özelliklerinden biri de başka VLP tipi aşılardan farkı olarak bu platformda virüsün 4 yapısal proteininin de aşı antijeni olarak kullanılıyor olması biçiminde söz ediliyor. Bu tarafıyla dünyada klinik faza giren bir aşı adayı bulunmuyor.

İSTEKLİ FARKINDALIĞI

Yerli aşının Faz-2 ve Faz-3 çalışmalarında gönüllülük büyük ehemmiyet taşıyor. İstekli farkındalığının artırılması hedefiyle TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu ile Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinin internet sitesinde müracaat sayfası açıldı.

İstekli olmak isteyenler, müracaatlarını www.onkoloji.gov.tr ve covid19.tubitak.gov.tr adreslerinde bulunan “gönüllü formu”nu doldurarak yapabiliyor.

 

Detaylar geliyor…

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img