Son dakika… Moskova Belediye Başkanı’ndan şoke eden açıklama: Koronavirüs aşı olanlarda da görülüyor

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Dünya tabiri caizse yaklaşık 2 yıldır koronavirüs (Kovid-19) ile boğuşuyor. Virüs ile birlikte ortaya çıkan varyantlar ise salgının denetim altına alınması önündeki en büyük mani olarak lanse ediliyor.

Bilhassa Hindistan’da ortaya çıkan varyant sonrası pek çok ülke alarma geçmiş, ülkedeki sıhhat sistemi çökme noktasına gelmişti.

Rusya’dan gelen haber ise aşıların aktifliğini bir defa daha tartışma konusu haline getirdi.

Çünkü Moskova Belediye Lideri Sergey Sobyanin, hastalığı geçirenlerde ve aşı olanlarda da koronavirüs görüldüğünü duyurdu.

Hint varyantının virüsün birinci haline kıyasla 2 kat daha fazla bağışıklık düzeyi gerektirdiğinin altını çizen Sobyanin, Rossiya 1 televizyonuna yaptığı açıklamada şu tabirleri kullandı;

‘Bu nedenle tekrarlanan koronavirüs hadiseleri görüyoruz, aşı olanlarda da hastalık görüyoruz.’

Moskova’da 1.5 milyon kişinin koronavirüs aşısının ikinci dozunu olduğunun altını çizen Sobyanin, ‘Mümkün olduğunca fazla sayıda Moskovalının en kısa müddette aşılanması gerekiyor. O vakit virüsün yayılmasını önleyecek bir bariyer oluşturabiliriz’ tabirlerini kullandı.

KOVID KISITLAMALARI UZATILDI

Son devirde koronavirüs hadiselerinde görülen artış sonrası bata Moskova olmak üzere ülke genelinde yeni önlemler alınmıştı. Bu kapsamda Moskova’daki Kovid-19 tedbirlerinin 29 Haziran’a kadar devam etmesine karar verilmişti.

Buna nazaran, çocuk oyun yerleri, parklarda çocuklar için ayrılan yerler, alışveriş merkezlerindeki yeme-içme kısımları ve gibisi yerler kapalı kalmaya devam edecek.

Moskova’daki tüm restoran, kafe, bar, gece kulüpleri ve öbür cümbüş yerleri gece 23.00’ten sabah 06.00’ya kadar müşterilere hizmet vermeyecek. Bugün prestijiyle da cümbüş aktiflikleri bin kişiyi geçmeme kuralıyla yapılacak. Başka yandan, tiyatro ve sinemalar faaliyetlerini sürdürebilecek.

Birtakım kafe ve restoranlara deneme gayeli aşılı ve antikoru olan vatandaşlar alınabilecek. Bunun için aşı olan vatandaşlar, barkod (QR kod) sistemi kullanabilecek.

YENİ VARYANT KEŞFEDİLDİ

Öte yandan Rus bilim insanları geçtiğimiz hafta yeni bir koronavirüs varyantı keşfettiklerini duyurmuştu. Lakin Moskova’da görülen yeni varyant ile ilgili şimdi ayrıntılı bir resmi açıklama yapılmış değil.

Gelen birinci bilgilere nazaran, Rus bilim insanları aşıların yeni varyant üzerinde tesirli olup olmadığını anlamak için çalışma başlattı.

Sputnik V aşısını üreten Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü’ndeki akademisyenler ise yeni varyantın ülkede süratle artan hadise sayılarından sorumlu olabileceğini öne sürdü.

Dün 17 bin 611 yeni hadise ve 450 vefat açıklayan Rusya virüsten en çok etkilenen 6’ncı ülke pozisyonunda. Bugüne kadar yaklaşık 5.3 milyon hadisenin görüldüğü Rusya’da 130 bine yakın kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

 

 

Son Haberler

spot_imgspot_img

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img