Son dakika… Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan soykırım itirafı

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan itiraf üzere bir açıklama geldi.

Macron, ülkesinin Ruanda’daki 1994 soykırımında soykırım rejimini desteklediğini ve yaklaşan katliam ikazlarını görmezden geldiğini belirtti.

Kigali Soykırım Anıtı’nda yaptığı konuşmada Macron şu sözleri kullandı;

‘Bugün burada, alçakgönüllülük ve hürmetle, sizin yanınızda duruyorum. Buraya Sorumluluklarımızın farkına vararak geldim.’

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, mart ayında Ruanda soykırımına ait sunulan raporda, Fransa’nın soykırımda ağır sorumluluğu bulunduğu fakat kabahat ortağı olduğunu gösteren bir şey olmadığı belirtilmişti.

Devrin Cumhurbaşkanı François Mitterrand’ın, soykırımda kıymetli rol oynadığı vurgulanan raporda, “Fransa, soykırım hazırlığı konusunda kör davrandı.” tabiri kullanılmıştı.

Raporda, Fransa’nın soykırımı yapan hükümete silah temin etmesinin ve Fransız askerlerinin Ruanda ordusuna eğitim vermesinin gerisinde ülkenin etnikçi yaklaşımının olduğu aktarılmıştı.

RUANDA SOYKIRIMI

Ruanda’da 1994’te Hutular, periyodun Devlet Lideri Juvenal Habyarimana’nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Fransa, soykırımı yapan Hutu hükümetinin uzun mühlet destekçisi olduğu için memleketler arası kamuoyunda ve ülke içinde eleştiriliyor. Fransa, 23 Haziran 1994’de ülkenin güneybatısında sığınmacılar için inançlı bölge oluşturmak gayesiyle Turkuaz Operasyonu’nu başlatmıştı. Fransa, soykırımı engellemek yerine soykırımcılara silah ve mühimmat takviyesi sağladığı için kınanmıştı.

Fransa’nın 1994’te Ruanda soykırımını yapan Hutu hükümetine, Fransız ordusunun denetimi altında olan bölgeden kaçması için buyruk verdiği “diplomatik telgraf” ortaya çıkmıştı.

Mitterrand, Le Figaro gazetesine 1998’de verdiği mülakatta, “O ülkelerde bir soykırım yaşanması o kadar da kıymetli bir şey değil.” tabirini kullanmıştı.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img