Son dakika: Camiler geçici olarak kapatılmıştı… Ordudan ağır silahlarla kaçan Jürgen Conings ölü bulundu

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Belçika’da yaklaşık 1 ay evvel birliğinden ağır silahlar çalarak ortadan kaybolan ve “terör tehdidi” oluşturduğu belirtilen firari çok sağcı asker Jürgen Conings’in meyyit bulunduğu bildirildi.

Belçika basınındaki haberlere nazaran, çok sağcı askeri arama operasyonlarının yürütüldüğü ormanlık alanın yakınındaki Maaseik isimli kasabanın belediye lideri, bisiklet gezintisi sırasında etrafa ağır koku yayan bir cesede rastladı.

Belediye Lideri Johan Tollenaere, polis ve itfaiyeye haber verdi. Mahallî basındaki haberlere nazaran, cesedi ve bölgeyi inceleyen polis yetkilileri, cesedin Conings’e ilişkin olduğunu bildirdi.

Kesin kararın verilmesi için cesede otopsi yapılacağı açıklandı. Savcılık yetkilileri, birinci incelemeler sonucunda Conings’in ateşli silahla intihar ettiğinin değerlendirildiğini söz etti.

Belçika ordusunda misyon yapan çok sağcı asker Conings, tehdit içeren veda mektupları bırakarak geçen ay ortadan kaybolmuştu. Terör listesine alınan askeri bulmak için o tarihten bu yana düzenlenen operasyonlar sonuçsuz kalmıştı.

Ordudan firar ederken ağır silahlar çalan Conings’in tehditleri nedeniyle Belçika’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla uğraş koordinatörü virolog Marc Van Ranst ve ailesi inançlı bir yere götürülmüştü.

Ayrıyeten Conings’in mescitlere atak düzenleyebileceği ihtimaline karşı Limburg bölgesindeki birtakım mescitler kapatılmış, kimilerinde da sıkı güvenlik önlemleri alınmıştı.

Conings’in firarından sonra Belçika ordusundaki 30 kadar askerin radikal eğilimleri nedeniyle takip edildiği, Conings’in bunlardan biri olduğu açıklanmıştı. Buna karşın özel eğitimli askerin neden silahlara erişimine müsaade verildiği tenkit konusu olmuştu.

Son Haberler

spot_imgspot_img

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img