Sızıntıya karşı 4 gemiyle geliyor

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Kor tutucunun, 4 gemi ile Rusya’dan Haziran ayında açılacak olan Akkuyu Limanı’na getirileceğini anlatan Zoteeva, “Nükleer santralın birinci reaktörü 2023’e yetiştirilecek. Çok süratli bir formda inşaat çalışmaları devam ediyor ve yetiştirmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. Akkuyu NGS’nin Genel Müdürü Zoteeva ve Genel Müdür Yardımcısı Anton Dedusenko, Rosatom’un davetlisi olarak katıldığımız Rusya’daki ATOMEXPO Fuarı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Akkuyu’da birinci ünitenin duvarların örülmesi çalışmalarına başlanıldığını söyledi.

Akkuyu’da yapılacak santrale emsal iki santralı şu an Rusya’da tamamladıklarını anlatan Zoteeva, “Bu iki santral Fukuşima sonrası bütün güvenlik koşullarına uygun olarak inşa edildi. 3 ana muhafaza sistemi mevcut. Birincisi etkin ve pasif müdafaa sistemleri var. Akkuyu’da evvelki jenerasyonlara nazaran müdafaa usullerinin sayısı artırıldı. İkinci sistem kor tutucu dediğimiz ve bizim mühendislerimizin hazırladığı bir model. Bunu bir nevi çeşitli metallerin alaşımından yapılmış dev bir tas üzere düşünün. Rastgele bir erimiş uranyum kaçışı olursa o uranyum tasın içine girdiği vakit venüs çiçeği üzere uranyum orada hapsolacak. Bu nedenle toprağa ve suya sızma olmuyor, büsbütün gömülmüş oluyor. Rastgele bir risk yok o nedenle” bilgisini verdi. Kor tutucunun 4 gemiyle birebir anda taşınarak Türkiye’ye getirileceğini anlatan Zoteeva, Türkiye’ye birinci reaktörün de 2021’de taşınacağını kaydetti.

 

PAY SATIŞINDAN VAZGEÇTİK

AKKUYU Nükleer Genel Müdürü Zoteeva, pay satışı ile ilgili de şimdilik yüzde 49’luk satıştan vazgeçtiklerini söyledi. Zoteeva, Akkuyu NGS’deki paydaşlık arayışına yönelik şunları söyledi: “Bu husustaki stratejimizi biraz değiştirdik. Zira her yıl santralimizin pahası yapılan yatırımlar sonucunda artıyor. Bu kapsamda yüzde 49’luk payın satılmasından vazgeçtik. Bedelimiz zira daima artıyor. Şu an iki potansiyel yatırımcı ile görüşmelerimiz sürüyor. Buna uzun vadeli bir süreç olarak bakıyoruz. Biz tekliflere açığız ancak bizim için önemli yatırımcılar lazım. Acelemiz yok, kendi paramız var ve biz şu an en düzgününü seçmeye çalışıyoruz.”

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img