‘Salgın sırasında dolandırıcılar daha aktif’

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Ankete nazaran, dolandırıcıların cürüm teşebbüsleri 2020’de artış eğilimindeydi. Ankete katılanların yarısından fazlası (%54), koronavirüs salgını ve tecritler sırasında dolandırıcıların kendilerini yahut sevdiklerini daha sık gaye aldığını düşündü. Dolandırıcılar, kurbanlara ulaşmak için manipülasyonlarında farklı yollar ve tabirler kullandı. Bunlar ortasında satılık şahsî muhafaza eserleri %16, koronavirüsü teşhis edip tedavi ettiği sav edilen eserler üzere var olmayan ilaçlar, testler ve başkaları %14 oranında yer aldı. Birtakım hatalılar tecrit sırasında şehirlerarası seyahat müsaadesi sağlamayı teklif ederken (%9), kimileri koronavirüsle gayrete dair kurallara uymadığı savıyla kurgulanmış uydurma para cezalarının ödenmesini talep etti (%16).

Şirketin Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Maher Yamout, sonuçları şu sözlerle yorumladı: “Dolandırıcılar manipülasyonlarını ekseriyetle mevcut gündeme uyarlarlar. Pandemi sırasında kimi dolandırıcılar, belli eser ve hizmetlere olan artan talebe bağlı olarak insanların para kazanma dürtüsünü sömürmeye çalışırken, başkaları vatandaşların özgürlük isteğine odaklandı. Dolandırıcılar ne çeşit hileler kullanırsa kullansın, kullanıcıların siber güvenliğin temel kurallarına uyması gerekiyor.” 

Ankete Türkiye’den cevap verenler ortasında çevrimiçi dolandırıcılığa karşı korunmanın en tanınan yolu olarak yabancılardan gelen bildirileri, e-postaları ve kuşkulu temasları takip etmemek ve davetleri görmezden gelmek gösterildi (%81). Ayrıyeten iştirakçilerin %35’i özel muhafaza tahlilleri (antivirüs) kullandıklarını söyledi.

Uzmanlar, kullanıcılar için çevrimiçi güvenliğin temel kurallarını şöyle sıralıyor:

E-postalardaki kuşkulu ilişkilere ve sohbetlerdeki bildirilere tıklamayın.

Makul bir promosyon ilginizi çektiyse ve katılmak istiyorsanız, bu şirketin yahut markanın promosyonu yaptığından emin olmak için resmi web sitesini yahut resmi toplumsal medya hesaplarını denetim edin.

Şimdiki kimlik avı siteleri, dolandırıcılık ve spam veritabanları ile emniyetli bir güvenlik tahlili kullanın.

Çeşitli hizmetlere kaydolmak için farklı e-posta adresleri kullanın.

SMS yahut anlık bildirimden alınan tek seferlik kod dahil olmak üzere bilinmeyen bilgileri asla üçüncü bireylerle paylaşmayın.

İnternetteki bir teklif gerçek olamayacak kadar cazip geliyorsa, büyük olasılıkla düzmece olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img