Notre Dame’ın esin kaynağı İdlib’deki bir kilise

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Fransa’nın başşehri Paris’in sembollerinden Notre Dame Katedrali’nin pazartesi günü çıkan yangında büyük ziyan görmesi ve tamiratının gündeme gelmesinin akabinde, gözler bu katedralin İdlib’deki esin kaynağına çevrildi.

TÜRKİYE SONUNA 5 KİLOMETRE ARALIKTA

AA, İdlib’in batısında, Hatay ilinin Reyhanlı ilçesine 5 kilometre aradaki Harem beldesine bağlı, Dürzi köyü olan Kalb Lovze’deki tıpkı isimli Kilise’nin kalıntılarını görüntüledi.

5. yüzyılda, erken Bizans periyodunda yapılan Kilise’nin ikiz kuleleri ve dört duvarının ayakta olduğu görüldü.

Türkiye sonuna yakın olması nedeniyle iç savaşta çatışmaların amacı olmayan Kilise, savaş öncesi devirde bakımsız bırakılmış ve onarıma muhtaç durumda bulunuyor.

5. YÜZYILDAN BU YANA AYAKTA

Suriyeli tarihçi Fayez Kavsara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kalb Lovze Kilisesi, Suriye’deki en muazzam kiliselerden biridir. Ön cephesinde batı tarafındaki ikiz kuleleri ile 4 duvarı 5. yüzyıldan bu yana ayakta durmaktadır. 5. yüzyılda yapılan Kilise, Suriye’nin kuzeyindeki Hıristiyanlar için bir mabetti.” dedi.

Kavsara, “Üç kısımdan oluşan kilisenin güneye bakan iki kapısı var. Biri erkekler, oburu ise bayanlar için. Batı tarafındaki kapısının üst kısmı kabartmalı ve eğimlidir. Bu kapı, bir odaya açılıyor. Bunun akabinde sağa ve sola iki kule geliyor.” diye konuştu.

“TASARIMINI BERABERLERİNDE AVRUPA’YA TAŞIDILAR”

“11. ve 12. yüzyıllarda bu kiliseyi gören Hristiyanlar ve mimarlar, dizaynını beraberlerinde Avrupa’ya taşıdılar.” tabirini kullanan Kavsara, şunları kaydetti:

“Avrupa’ya bu yüzyıllardan sonra yaygın hale gelen Gotik şekil, aslında İdlib’deki Kalb Lovze’den esinlenmiştir. Suriye’yi 1862’de ziyaret eden Fransız araştırmacı Melchior de Vogüe, bunu “Syrie centrale, Architecture civile et religieuse du Ier au VIIe siècle” (Merkez Suriye, 7. yüzyılda sivil ve dini mimari) kitabında tabir etmiştir. Notre Dame’ın ön cephesine dikkat edersek, iki yapı ortasındaki büyük benzerlik olduğu görülür. De Vogüe’nün kelam konusu kitabı Paris’te 1865’te yayınlanmış. İki ciltli kitap, Suriye’deki tarihi yapıtları anlatıyor. Kitabı Arapçaya çevirdim. İçinde 150 adet fotoğraf vardı. Kitapta Kalb Lovze Kilisesi’nin 7 fotoğrafına yer verilmişti.”

Kilisenin bulunduğu köy, 2011’de “Kuzey Suriye’nin Antik Köyleri” kısmı altında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştı.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img