Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Sıkı para politikası tampon işlevi görecek

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Fiyatlar genel seviyesinde sağlanacak istikrarın, ülke risk primlerindeki düşüş, karşıt para ikamesinin başlaması, rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğini belirten Kavcıoğlu, “Sıkı nakdî duruş; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve süreksiz oynaklıklara karşı kıymetli bir tampon fonksiyonu görecektir” bildirisi verdi.

TOPARLANMA SONLU KALDI

Finansal İstikrar Raporu’nun 32’nci sayısına önsöz yazan Lider Kavcıoğlu, Türkiye iktisadında 2020 yılının üçüncü çeyreğiyle başlayan güçlü seyrin iç ve dış talep ile desteklendiğini kaydederek, “Sanayi üretimi kuvvetli bir seyir izlerken, salgın kaynaklı belirsizlikler ve kısıtlayıcı önlemlerin tesiriyle hizmetler dalında kaydedilen toparlanma görece hudutlu kalmıştır. Dış talepteki artışın, ithalatındaki gerileme ve kredilerde finansal şartlardaki sıkılaşmanın tesiriyle kaydedilen yavaşlama ile cari süreçler istikrarında gözlenen güzelleşmenin önümüzdeki devirde de süreceği öngörülmektedir” tabirlerini kullandı.

BORÇLULUK DÜZEYİ

Kavcıoğlu, salgına yönelik ekonomik önlemlerle borçluluk düzeylerinin 2020 yılından itibaren tüm dünyada arttığını belirtti. Bu devirde Türkiye’de de gerek hanehalkının gerekse gerçek dalın borçluluk oranlarında artışlar olduğunu lakin kelam konusu oranların gelişmekte olan ülkeler ortalamasının altında ve görece düşük düzeylerde gerçekleşmeye devam ettiğini vurgulayan Kavcıoğlu, gerçek kesim firmalarının yabancı para konumundaki düzgünleşme eğiliminin devam etmesi ve kısa vadeli yabancı para borç karşılama oranındaki kuvvetli seyrin mali bünyelerinin kur gelişmelerine karşı dayanıklılığını artırdığının altını çizdi.

GEREKSİNİM KREDİSİNDE ARTIŞ

raporunda hanehalkı finansal yükümlülüklerinin bir evvelki rapor periyodu olan kasım 2020’ye nazaran yüzde 6.1 arttığı belirtildi. Bu periyotta en süratli büyümenin taşıt kredilerinde yaşandığı fakat düşük hissesi olduğu için toplam yükümlülüklerdeki değişime tesirinin epeyce hudutlu kaldığı tabir edildi. Raporda, “Yükümlülük artışındaki katkının yaklaşık yarısı toplam yükümlülüklerde en büyük hisseye sahip olan gereksinim kredilerinden gelmiştir” denildi. Gereksinim kredilerinin toplam değişime tesiri 2.7 puan oldu. Hanehalkı yükümlülükleri büyümesinin öteki bir katkının da ferdî kredi kartlarından geldiği kaydedilerek, bunun da tesirinin 2.3 puan olduğu belirtildi.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img