Marmara’nın diplerindeki müsilaj analizinin ilk sonuçları geldi

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Seyrüsefer halindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün araştırma gemisi “Bilim-2” ile Çınarcık havzasında yürütülen çalışmalar, müsilajın (deniz salyası) şimdi alt sulara inmediğini ve hidrojen sülfürün, hassas ölçüm limitlerinin altında olduğunu gösterdi.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Müsaade ve Kontrol Genel Müdürlüğünün ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü uyumunda yürüttüğü proje kapsamında, Marmara Denizi’nin karanlık tabanlarındaki araştırmalar sürüyor.

Marmara Denizi Bütünleşik Modelleme Sistemi (MARMOD) Projesi’nde vazife alan ve salya oluşumları ile ilgili Bilim-2 Gemisi’nden gelen dataları tahlil eden Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

ODTÜ Bilim Gemisi’nin Marmara seferi kapsamında Çınarcık Çukuru bölgesinde çalışmalar yürüttüğünü bildiren Yücel, “Çalışmalarımızda müsilajın bilhassa derin sulara inip inmediğini ve hidrojen sülfür üzere bakteriyel bozulma eserlerinin akümüle olup olmadığına bakmayı hedefliyoruz.” dedi.

ÇÜRÜK YUMURTA KOKUSUNA RASTLANMADI

Birinci kere 2016’da 900 metre ve altı derinliklerde hidrojen sülfür oluşumuna rastladıklarını lakin 2018, 2019 ve 2020 Marmara çalışmalarında hidrojen sülfürün tıpkı bölgede ölçüm limitlerinin altında olduğunu bulduklarını aktaran Yücel, son bilgilere ait şöyle konuştu:

“İki farklı hidrojen sülfür metodu ve üç farklı hassas oksijen metodu ile Marmara’nın doğusundaki hassas Çınarcık baseninde ayrıntılı ölçümler yürüttük. Müsilajın denizin birinci 30 metrelik katmanında yığıldığı, şimdi alt sulara inmediği birinci sonuçlarımız ortasında. En derin yerleri olan 1200 metre civarının yeniden de çok az da olsa oksijen aldığını üç başka metotla doğruladık. Hem aldığımız örnekler üzerinde hassas metotlar hem de derin denizin içinde yerinde ölçüm yapan sensörler ile hidrojen sülfürün hassas ölçüm limitlerinin altında olduğunu tespit ettik. Örneklerde rastgele bir çürük yumurta kokusuna da rastlamadık. Bu sonuçlar, bize müsilajın derin Marmara’yı tesir etmeye başlamadığını ve sistemin aslında neredeyse oksijensiz durumunun devam ettiğini gösteriyor. Lakin, büyük bir kırılganlık içinde olan Marmara’nın tabanlarında daima izlenebilecek formda hidrojen sülfür biriktirecek bir yapının olmadığını gördük.”

ODTÜ’lü bilim insanı Mustafa Yücel, Marmara’nın geleceğine ait, “Özellikle karasal besin yüklerinin Marmara Hareket Planı ile azalması ile bir arada sabırla bekleyerek Çınarcık baseni de dahil Marmara’nın derinliklerinin değerli bir kısmının Akdeniz’den gelen taze suyun tesiri ile yine oksijenlenmeye başlayacağını öngörüyoruz.” sözlerini kullandı.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img