İtalya’daki korkunç kazada teleferik kabini 14 kişiye mezar olmuştu… İlk gözaltılar geldi!

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

İtalya’da 14 kişinin öldüğü teleferik kazası sonrası yapılan inceleme sonucu 3 şüpheliye ‘Acil durum frenlerini devre dışı bıraktılar’ suçlaması yöneltildi.

Geçtiğimiz pazar günü meydana gelen dehşetli kaza dünya gündemine bomba üzere düşmüş, olay yerinden kazanın boyutunu açıkça ortaya koyan acı fotoğraflar servis edilmişti. Kazanın gerçekleştiği teleferik Maggiore Gölü’nden Mottarone Dağı’nın doruğuna gidiyordu.

İtalya’da 14 kişinin hayatını kaybettiği teleferik kabininin düştüğü kazaya ait soruşturmada üç kişi gözaltına alındı.

İtalyan basınında çıkan haberlere nazaran, kazayla ilgili soruşturmayı yürüten Verbania Cumhuriyet Savcılığının talimatı doğrultusunda teleferiği işleten şirketin sahibi, şirketin müdürü ve teleferik sisteminin operasyon şefi gece saatlerinde gözaltına alındı.

Savcılığın yaptığı inceleme sonrasında kabinin sınır üstünde kaymasını önlemesi gereken acil durum freninin, kasıtlı olarak devre dışı bırakıldığı ihtimali üzerinde durulduğu belirtildi.

Basında yer alan tezlerde, teleferik sisteminde kabinlerde bulunan acil durum freninin çok sefer sorun çıkarması nedeniyle işletme tarafından taammüden devre dışı bırakıldığı tabir edildi.

Bu ortada, kazada ailesini kaybeden ve olayın tek kurtulan şahidi olan 5 yaşındaki Eitan’ın ise kendine gelmeye başladığı kaydedildi.

İtalya’nın kuzeyindeki Piyemonte bölgesinde 23 Mayıs Pazar günü, Stresa-Mottarone teleferik sınırındaki kabinin seyir halindeyken düşmesi sonucunda kabinde bulunan 15 şahıstan 14’ü hayatını kaybetmişti.

Basında yer alan haberlerde, Maggiore gölü kıyısındaki Stresa kasabasıyla yaklaşık 1500 metre yükseklikteki Mottarone kasabasını bağlayan teleferik sisteminde, varışa 300 metre kala kabinin geri kaydığı bu sırada acil durum freninin çalışmadığı ve sonrasında taşıyıcı kablonun kopması sonucu kabinin yere çakıldığı yazıldı.

Salgın nedeniyle uzun müddet kapalı kalan Mottarone teleferiği, 26 Nisan’da açılmıştı. Teleferik sistemindeki “anormallikler” nedeniyle son olarak 3 Mayıs’ta bir teknik müdahale yapıldığı belirlendi.

Savcılık, teknik müdahaleyle çözülemeyen sıkıntıların üstesinden gelmek için, kablolar ortasına bir “çatal” yerleştirilerek frenin devre dışı bırakılması üzerinde duruyor.

İtalyan basını, pandemi müddetince kapalı kalan teleferiğin tadilat için de tekrar kapatılması durumunda daha fazla para kaybı yaşanacağı gerekçesiyle yetkililerin bu tekniği seçmiş olabileceği argümanına da yer verdi.

Soruşturmayı yürüten Verbania Cumhuriyet Savcısı Olimpia Bossi, gözaltındaki 3 şüpheliye “kasıtsız cinayet”, “yaralama” ve “felakete yol açacak halde güvenlik tedbirlerini ihlal” suçlamaları yöneltildiğini açıkladı.

 

 

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img