Hem okuyor hem okul yapıyorlar

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Şanlıurfa’da meslek liselerinin öğrencileri bir yandan eğitimlerine devam ederken, bir yandan okul inşaatlarında çalışarak hem deneyim kazanıyor hem de iktisada katkı sağlıyor. Kentte, 2 bin 342 okul bulunuyor. Bu yıl 394 okulun daha öğrencilerin hizmetine sunulduğu vilayette, eğitim yuvalarının inşaatlarında mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin öğrencileri çalışıyor. Kentte mesleksel eğitim verilen 74 okuldaki yaklaşık 30 bin lise öğrencisi, bir yandan eğitimlerine devam ederken bir yandan da okulların inşaatında tecrübe kazanıyor. Yeni eğitim yuvalarının kaba inşaatından tefrişatına kadar birçok işini yapan öğrenciler, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasının inşaatının tamamlanması için de ağır efor harcıyor.

‘MALİYET YARI YARIYA DÜŞÜYOR’
Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Türkiye’nin 2023 vizyonunda değerli yeri olan mesleksel eğitimin geliştirilmesi için uğraş gösterdiklerini söyledi. Turan, dışarıdan satın alma yerine öğrencilerin ürettikleri sıra, masa ve ofis gereçlerini kullandıklarını belirtti. Öğrencilerine milyonlarca liralık yatırımları emanet ettiklerini anlatan Turan, şöyle konuştu:
“Kurumlarımızın gereksinimi olan hiçbir şeyi ihaleyle ve dışarıdan satın almayla temin etmiyoruz, tamamını öğrencilerimize yaptırıyoruz. Bu sayede öğrencilerimiz hem mesleksel manada kendilerini geliştiriyor hem de ekonomimize önemli oranlarda katkı sunuyor. Örneğin bir sıradaki maliyet bu yolla bizim için yarı yarıya düşüyor. Biz bu katkının ötesinde öğrencilerimizin uygulama manasında işin içerisinde olmalarını, iktisada katkı sunmalarını, mesleksel manada kendilerini yetiştirmelerini önemsiyoruz. Yeni hizmet binamız mimari manada da kentin en hoş binalarından birisi oldu. Öğrencilerimize o kadar güveniyoruz ki böylesi hoş, devasa ve kaliteli bir binayı teslim etmede tereddüt yaşamadık. Öğrenciler, yeni hizmet binasının imalinde önemli manada maliyetlerin düşürülmesini sağladı. Kentteki meslek liseleri, yalnızca bu yıl iktisada yaklaşık 20 milyon lira katkı sundu.”

ÖĞRENCİLER KEYİFLİ VE GURURLU
Öğrencilerden Sait Özbebek, yaklaşık iki yıldır kentteki çeşitli okulların inşaatında çalıştığını söyledi. Özbebek, “Hem alanımızda kendimizi geliştiriyoruz hem de ekonomimize katkı sunuyoruz. Yarın iş hayatına atıldığımızda bu binaların önünden geçerken bileceğiz ki bunu biz yaptık, bize yalnızca bu gurur bile kâfi. Her geçen gün kendimizi daha çok geliştiriyoruz, bu bize esasen önemli bir yarar sağlıyor” diye konuştu.

Yusuf Yıldız ise meslek lisesinde okuduğu için olağan okulda eğitim gören akranlarına nazaran daha kolay iş bulacağına inandığını söyledi. Okulların inşaatında vazife almanın başka bir memnunluğu olduğunu belirten Yıldız, “Bu inşaatlara yardım etmek bizim için gurur verici. Bize verilen emeklerin karşılığı için gelip burada gururla çalışıyoruz” dedi.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img