Halkbank borçlanma aracı ihraç edecek

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Halkbank sermayesini güçlendirmek için yurt dışında ve yurt içinde toplam 4 milyar euro ve 10 milyar lira fiyatında sermaye hesaplamasına dahil edilecek kredi ve borçlanma aracı ihracı kararı aldı. 

Halkbank’ın sermaye yeterlilik oranı 2018 yılında, bir önceki yıla nazaran 0.38 puan azalarak yüzde 13.8’e indi. Bankanın çekirdek sermaye yeterlilik oranı ise 1.85 puan düşüşle 2018 sonunda yüzde 10.71 düzeyine geriledi. 

Halkbank, dün gece KAP’a yaptığı açıklamaya nazaran yurtiçinde ilave ana sermaye niteliğini haiz 2 milyar euro yahut muadili tutarda kredi kullanmak ve 10 milyar lira fiyatında borçlanma aracı ihraç etmek için genel müdürlüğe yetki verdi. 

Banka ayrıyeten yurtdışında yeniden ek ana sermaye niteliğini haiz borçlanma aracı ihracı yahut kredi kullanım ölçüsünü 2 milyar euro yahut muadili fiyat olarak belirledi. 

Additional Tier 1 (AT1) olarak da isimlendirilen ihraçlar halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara yahut tahsisli satış yoluyla yapılacak. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kısa mühlet önce açıkladığı ıslahat programında önceliği kamu bankalarının sermayelendirilmesine vermiş, kamu bankalarına DİBS ihracı yoluyla 28 milyar lira meblağında sermaye enjeksiyonu yapılacağını açıklamıştı. 

Halkbank ayrıyeten geçen sene Eylül ayında, 5 milyar TL’ye kadar sermaye gibisi borçlanma aracı ihracı kapsamında 10 yıl vadeli 3 milyar lira ihraç gerçekleştirmişti. 

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img