‘Gladyatörler Kenti’nin tiyatrosu gün ışığına çıkıyor

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu beylikleri, Osmanlı ve cumhuriyet periyotlarında de kıymetini sürdüren Stratonikeia Antik Kenti’nde, 3000 yıl öncesine ilişkin birçok eser hafriyat çalışmalarında bulundu. Hafriyat çalışmalarının devam ettiği kentte, 2200 yıllık antik tiyatro, hazırlanan proje kapsamında yürütülen onarım çalışmasıyla eski ihtişamına kavuşturulacak.

UNESCO Süreksiz Kültür Mirası Listesi’ndeki antik kent Stratonikeia’da hafriyat çalışmalarına başkanlık yapan Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt, Karia bölgesinin en değerli kentlerinden Stratonikeia’nın, Anadolu’nun yerli halkı Karialılar ve Leleglere ilişkin bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.

Antik kentte bir taraftan hafriyat, öbür yandan da değerli yapıların ayağa kaldırıldığı onarım çalışması yürüttüklerini belirten Söğüt, Stratonikeia’nın yaşayan bir arkeoloji kenti olduğunu lisana getirdi. Söğüt, çalışmaların restoratör, konservatör ve hususlarının uzmanları nezaretinde yürütüldüğünü kaydetti.

Stratonikeia Antik Kenti’nin tarihin çeşitli periyotlarında yaşanan sarsıntılardan ağır hasar gördüğünü anlatan Söğüt, “Bu sarsıntı izlerinin en bariz yeri ise antik tiyatro. Muğla Kültür Turizm Müdürlüğü’nün bünyesinde, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın takviyesiyle tiyatroyu eski ihtişamına kavuşturacağız.” dedi.

Tiyatroda 2400 yıl öncesine ilişkin kalıntıların da bulunduğuna dikkat çeken Söğüt, şunları lisana getirdi:  “2200 yıl öncesine ilişkin buradaki tiyatronun varlığını biz biliyoruz. Bilhassa 2000 yıl öncesinde tiyatro üç katlı sahne binasıyla birlikte anıtsal bir yapı olarak en gösterişli yapılardan biri haline geliyor.

Ardında bir de tapınak terasının inşa edildiğini biliyoruz. Bu alanda tiyatroyla ilgili çalışmaları tamamlayacağız. Evreler halinde onarımı gerçekleştireceğiz.”

Çalışmalar kapsamında tiyatrodaki blokların sağlamlarını denetim edeceklerini aktaran Söğüt, daha sonra var olan blokların kendi yerlerine konulacağını, eksik kalan kısımların tamamlanacağını vurguladı.  Söğüt, proje maliyetinin 3 milyon 50 bin lira olduğunu, bunan 2 milyon lirasının GEKA’dan 1 milyon 50 bin lirasınınsa Kültür Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü’nden karşılandığını tabir etti.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img