Gazprom Libya’da yeniden faaliyete geçti

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Rus haber ajansı TASS’ın haberine nazaran, Gazprom’a bağlı Gazprom EP International’ın İdari Müdürü Sergey Tumanov, Libya’da zorlayan sebep münasebetiyle orta vermek zorunda kaldıkları petrol üretimine yine başladıklarını söz etti.

Üretime 2020’nin sonbahar periyodundan beri devam edemediklerini belirten Tumanov, “10 ayın akabinde, Libya’daki alanımızda petrol üretimimiz muvaffakiyetle tekrar başlatıldı.” dedi.

Libya’daki limanlar, ihracat terminalleri ve üretim tesislerinin çalışmalarına kademeli başladığını lisana getiren Tumanov, “Üretimimizi 2021’de günlük 43 bin varilden 62 bin varile çıkarmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya merkezli Wintershall Dea şirketi ile Libya’da yürüttükleri ortak teşebbüs projesinde ilerleme kaydettiklerine işaret eden Tumanov, “Sirte Havzası’nda 91 ve 107 sayılı ünitelerde saha geliştirme operatörünün misyonlarını, Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC) ile kurduğumuz ortak teşebbüse devrettik.” diye konuştu.

Cezayir’de bulunan El Assel alanında bu yıl yeni alanların geliştirilmesine de başlayabileceklerini anlatan Tumanov, “Bu yıl ayrıyeten Cezayir’deki Rourd Saya ve Kuzey Rourd Saya alanlarının geliştirilmesiyle ilgili fizibilite konusunda bir karar verilmesi planlanıyor.” sözünü kullandı.

Gazprom EP International ile Wintershall Dea ortasında kurulan ortak teşebbüs şirketi, Sirte Havzası’ndaki 91 ve 107 sayılı ünitelerin 1966’dan bu yana operatörlüğünü yürütüyor.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img