Fransa’da 1500 kişilik yasa dışı partiyi polis bastı, çatışmalarda bir kişi elini kaybetti

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Dün ülkenin kuzeybatısındaki Bretonya bölgesindeki Redon kasabasında bir at yarışı pistinde yaklaşık 1500 kişi parti yapıp eğlenmek için toplanmıştı.

Lokal yöneticiler, partiyi dağıtmak için bölgeye gönderilen polislerle particiler ortasında yedi saat süren “çok şiddetli çatışmalar” yaşandığını söyledi.

Beş polis memuru da çatışmalarda yaralandı. Particiler ve kolluk kuvvetleri yaşanan şiddetten birbirlerini sorumlu tuttu. Aktiflik toplumsal medya üzerinden planlanmış ve mahallî idare tarafından yasaklanmıştı.

Mahallî yönetici Emmanuel Berthier, partiye katılanların kurallara ve kolluk kuvvetlerine karşı koymak üzere bir hedefi olduğunu; polise molotof kokteylleri, demir toplar ve cüruf briketleriyle saldırdığını söyledi.

Parti organizatörleri ise polisin kendileriyle müzakere yürütmek yerine göz yaşartıcı gaz attığını duyurdu. AFP’ye konuşan bir organizatör “Yalnızca eğlenmek isteyen bir kitleye göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları yağdırdılar” dedi.

Rennes kentindeki savcılar şiddet olayları sırasında 22 yaşındaki bir adamın elini kaybettiğini, bunun nasıl gerçekleştiğini ortaya çıkarmak için bir soruşturma başlatıldığını söyledi.

Polisler beş kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Parti, 2019’da Nantes kentinde bir müzik şenliğinde bir konseri polisin basması sonucu Loire ırmağında boğularak ölen 24 yaşındaki Steve Maia Caniço’nun anısına düzenlenmişti.

Caniço’nun cesedinin bulunması bir aydan uzun sürmüş, Nantes kentindeki savcılar polis müdahalesinin orantısız olduğunu söylemişti.

Son Haberler

spot_imgspot_img

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img