Fed: ABD’de istihdam piyasası sıkı, ekonomi büyüyor

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

ABD’deki 12 Fed bölgesinde şirketlerle yapılan temaslara dayalı olarak periyodik olarak açıklanan Bej Kitap raporu, Fed’de ekonomik faaliyetin Mart ve Nisan ayı başında ölçülü bir süratte büyüdüğünü ortaya koyarken, birtakım bölgelerden “ekonomik büyümenin güçlendiği” bilgisi geldi.

Fed raporunda, bir evvelki Bej kitap raporundan bu yana fiyatların ölçülü artış kaydettiği belirtilirken; gümrük vergileri, nakliye fiyatları ve artan fiyatları kilit faktörler olarak gösterildi.

Fed raporunda, tüketici harcamalarının karışık olduğu, lakin hem genel perakendeciler hem de araba satıcıları için satışların sakin olduğu vurgulandı. Rapora nazaran, hem vasıflı, hem de vasıfsız emekçiler için birçok bölgede fiyatların ölçülü bir formda arttı.

Raporun hazırlanmasında görüşülen birçok işletme, imalat ve inşaat kesimleri başta olmak üzere, fakat birebir vakitte teknik ve profesyonel rollerde de vasıflı personel probleminden da kelam etti.

Rapora nazaran şirketler, sıkı istihdam piyasasına, ikramiye ve toplumsal yardım paketlerini artırarak, fiyatları ölçülü halde artırarak karşılık verdiler.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img