E-ticarette 1 Haziran hareketi

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Bilhassa kısıtlamalarda hareketliliğin azalması ve toplumsal aktivitelerin neredeyse sıfıra inmesi tatil talebini de ertelemişti. 1 Haziran tarihinden itibaren olağanlaşma beklentisinin güçlenmesi istatistiklere de yansıdı. Arama motoru google’ın bilgilerine nazaran alışveriş gayesi ile yapılan otel ve otel fiyatı aramaları geçen yılın birebir haftasına nazaran tam ikiye katlandı. Güneş hami ve gibisi eserlerin aratılmasında ise artış son 12 ayın doruğuna ulaştı. Haziran ayının çabucak öncesinde yapılan ‘kiralık yazlık’ araştırmaları ise son 5 yılın en yüksek kıymetini gördü.

Vatandaşın tatil konusundaki fikirleri pratiğe de dökülmeye başladı.

E-TİCARETE YANSIDI

PttAVM.com Genel Müdürü ve Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Lider Yardımcısı Hakan Çevikoğlu’nun paylaştığı bilgilere nazaran terlik, şort, plaj havlusu, güneş kremi, dalış ekipmanları ve bavul üzere eserlerde yüzde 55’e yakın artış yaşandı. Son yıllarda bilhassa çadır ve kamp gereçlerinin satışlarında büyük bir talep büyümesi var. Uzun müddettir kısıtlamaların tesiri ile konutlarına kapanan vatandaşların doğal hayatı özlediğini söyleyen Çevikoğlu, “Bu durum net olarak alışverişlerde karşımıza çıkıyor. Bilhassa çadırlar, katlanır sandalye ve masalar, şişme yataklar, çakı, outdoor çantalar ve uyku tulumu üzere eserlerde havalar ısındıkça artış gerçekleşti. Pandemi devrinin öncesine nazaran bu tip eserlerin alımının yüzde 60’lar seviyesinde yükseldiğini gördük” dedi.

FİYATLARDA BÜYÜK ARTIŞ

Vatandaşlar çeşitli tatil planları için e-ticarete yöneliyor fakat kimi eserlerde yaşanan artışlar tüketicileri hayli düşündürüyor. Bilhassa çadır üzere eser kümelerinde geçen yıla nazaran yüzde 50’yi bulan fiyat artışları var. Tekrar güneş koruyucuları ve çeşitli tatil eserlerinde de emsal fiyat artışları gerçekleşiyor.

YAZLIKÇILARDAN BAHÇE ALIŞVERİŞİ

Bilhassa aşıma çalışmalarının hızlanması ve olaylardaki düşüş işe birlikte tatil planlarının arttığını aktaran Hakan Çevikoğlu, “Tam kapanma sonrasında gerçekleştirilen otel rezervasyonlarında artışlar yaşanıyor. Bu rezervasyonlardaki artış tıpkı vakitte alışverişlere de tesir etti. Tatil planını bir otele nazaran yapan vatandaşlar aşikâr başlı eserler alırken yazlıkçılar ve kampçılar çok daha fazla alışveriş yapıyor. Bilhassa yazlıkçıların bahçe eserlerine olan talebinde önemli yükselişler yaşanıyor. En çok ilgi gören eserler ortasında bahçeler için masa sandalye ekipleri, mangal, salıncak üzere eserleri görüyoruz. Çocuklar için çeşitli havuzlar ve can simitlerine de ilgi var” diye konuştu.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img