Bu detay ilk kez ortaya çıktı: Başkanlığımın sonu

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

ABD Adalet Bakanı Barr, Rusya soruşturmasıyla ilgili Özel Yetkili Savcı Mueller’ın hazırladığı rapor hakkında basın toplantısı düzenledi.

Barr, “Rus hükümeti başkanlık seçimlerimize müdahale etmeyi amaçladı lakin Mueller’ın raporuna nazaran, Ruslar Trump ya da onun seçim kampanyası ile rastgele bir saklı iş birliği sağlayamadı.” dedi.

Adalet Bakanı Barr ayrıyeten Mueller’ın “Trump’ın adaleti engellemeye yönelik teşebbüslerde bulunduğu” formundaki yorumlarına katılmadığını, bu sürecin şeffaf ve hassas bir biçimde yürütüldüğünü ve Beyaz Saray’dan rastgele bir baskı görmediklerini tabir etti.

RAPORU KONGREYE GÖNDERDİ

Soruşturma sonucunda Trump’ın aklandığı değerlendirmesini yapan Barr, ABD Lideri’nin “öngörülemez” bir süreçle karşı karşıya kaldığını ve bu süreçte medyada ortaya çıkan atmosferin de kendisi aleyhine çalıştığını söyledi.

Barr, “Başkan’ın şahsî olarak suçlanması konusunda medyada güçlü bir spekülasyon süreci yaşandı ancak kendisinin de başından beri söylediği üzere sahiden de (Ruslarla) bâtın bir iş birliği yoktu.” diye konuştu.

Raporun kamuya açık versiyonunu Kongreye ileteceğini belirten Barr, Kongreye gönderildikten sonra raporun kopyasının Adalet Bakanlığının internet sitesinde de yayımlanacağını belirtti.

Barr’ın basın açıklamasından kısa bir müddet sonra Mueller raporunun redakte edilmiş hali Adalet Bakanlığının internet sitesinde yayımlandı.

TRUMP SONUÇTAN MUTLU

Barr’ın basın toplantısından bir müddet sonra Beyaz Saray’da bahisle ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalar yapan Trump, “Bugün çok âlâ bir gün geçiriyorum.” dedi.

Trump, “(Ruslarla) Hiçbir vakit kapalı iş birliği yoktu. Bu hile öbür bir liderin başına gelmemeli.” sözünü kullandı.

Öte yandan, Trump’ın Twitter hesabından “Game of Thrones” isimli Amerikan dizisine gönderme yaparak “Oyun bitti: Saklı iş birliği yok, adaleti engelleme yok.” formunda paylaşımda bulunması dikkati çekti. Trump’ın paylaşımı kısa müddette Twitter’da en çok konuşulan hususlar ortasına girdi.

Trump daha evvel de  İran’a yönelik yaptırımlarla ilgili Twitter’da yaptığı paylaşımda, Game of Thrones dizisinden esinlenerek “Yaptırımlar geliyor-5 Kasım” bildirisi vermişti.

 

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img