BM Libya Özel Temsilcisinden Libya’daki seçimlerin kararlaştırılan tarihte yapılması vurgusu

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Libya Başkanlık Kurulu Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Kubis, başşehir Trablus’ta Başkanlık Kurulu Lider Yardımcısı Musa el-Koni ile bir ortaya geldi.

Görüşmede “seçimleri düzenlemeye odaklanmanın ve gerçek ulusal uzlaşmayı sağlamaya yönelik çalışmaya devam etmenin önemine” dikkati çeken BM Temsilcisi Kubis, Ulusal Seçim Kurulu’nun bugüne kadar yaptığı hazırlıklardan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Başkanlık Kurulu’nun, kapsamlı ulusal uzlaşıyı gerçekleştirmek ve seçimlerin kararlaştırılan tarihte yapılması için çalışmaya devam ettiğini aktaran Musa el-Koni de Libya Siyasi Diyalog Forumu’na özgür seçimlerin yapılmasını garanti altına alacak anayasal bir temel üzerinde muahede davetinde bulundu.

BM öncülüğünde, farklı siyasi ve toplumsal kesitleri temsilen seçilen 75 kişi ile yürütülen Libya Siyasi Diyalog Forumu, ülkede 24 Aralık 2021’de genel seçimlere gidilmesini kararlaştırmıştı. Ayrıyeten seçimlerin anayasal temelini görüşmek üzere “Siyasi Diyalog Forumu Hukuk Komitesi” kurulmuştu.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img