BASKETBOL

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Tokyo 2020’de FIBA’nın Olimpiyat Oyunları heyecanına katkısı ise eşsiz olacak!

3×3 basketbol Tokyo 2020’de birinci defa sahneye çıkarken, erkekler ve bayanlar Olimpik basketbol turnuvalarında yer alan 12 kadro, 6’şarlı iki küme yerine 4’erli 3 kümede çaba edecek.

Erkekler ve Bayanlar Olimpiyat Basketbol Turnuvaları Formatı

Küme Basamağı

Her iki turnuvada da 12 ekip, her biri 4 ekipten oluşan 3 kümeye (A, B ve C) ayrılacak. Küme kademesinde her ekip kendi kümesindeki tüm öteki kadrolarla oynayacak (her kadro için toplam 3 maç). Kümelerini birinci ve ikinci sırada tamamlayan kadrolar ile en güzel üçüncü olan iki ekip final kademesine yükselirken, kalan 4 ekip elenecek.

Final Evresi

Çeyrek final eşleşmelerini belirlemek için küme evresinin akabinde kura çekimi yapılacak. Küme birincileri (3 takım) ve kümeler ortasında en âlâ sonucu olan küme ikincisi olan bir ekip D Grubu’na, kümesini ikinci sırada tamamlayan başka iki ekip ile en yeterli üçüncü olan iki kadro E Grubu’na yerleşecek. Küme etabında birebir kümede yer alan ekipler çeyrek finallerde birbirlerine karşı oynamayacak. Çeyrek final maçlarını kazanan 4 grup yarı finallere yükselirken, öbür 4 kadro elenecek ve FIBA Resmi Basketbol Kuralları’na uygun formda 5-8’inci sıralara yerleştirilecek. Bu sistemle, bir ekibin Olimpiyat şampiyonu olması için, evvelden olduğu formda 8 değil, küme evresinde 3, final kademesinde 3 (Çeyrek Final, Yarı Final, Final) olmak üzere 6 maç yapacak.

Tokyo 2020’de gruplar küme evresindeki maçlarının her biri ortasında iki gün, final evresindeki maçlar ortasında ise bir gün boş olacaklar.

Erkekler ve Bayanlar Olimpiyat 3×3 Basketbol Turnuvaları Formatı

Küme etabında, her iki turnuvada da 8 grup tek bir kümede ve 4 gün boyunca öteki gruplarla oynayacak (her gün 2 küme maçı). Kümesinde yedinci ve sekizinci olan ekipler elenecek. Birinci ve ikinci sırayı alan kadrolar direkt yarı finallere girerken; üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bitiren gruplar 4’üncü günün sonunda çeyrek final oynayacak. Yarı finaller ve madalya maçları ise 5’inci günde oynanacak.

FIBA için Öncelik Oyuncular

FIBA’nın yeni turnuva sistemi ve takvimi, yalnızca basketbolun tam potansiyelini gerçekleştirmesini sağlamakla kalmayıp tıpkı vakitte iş yükünü azaltarak oyunculara da yarar sağlayacak formda tasarlandı.

FIBA, 2017 yılında, yeni formatı sayesinde eleme maçları için gereken hazırlık müddetinde yaptığı azalma nedeniyle, oyuncuların iş yükünde de azalma olduğunu ve bu azalmanın dünya genelindeki ortalama yüzde 26 düzeyinde olduğunu açıklamıştı. Oyuncuların hazırlık müddeti evvelce 5 hafta iken, artık, büyük bir aktiflikten (FIBA Basketbol Dünya Kupası, Olimpiyat Oyunları ve Kıta Şampiyonaları) 28 gün (4 hafta) öncesi ile hudutlu.

Dünya Kupası Elemeleri yeni formatı ile oyuncular Kasım (2017-2018), Şubat (2017-2018) ve Haziran (2018) pencerelerinde maçlardan evvel sadece iki gün idman için ulusal gruplarına katıldı. Yalnızca Eylül 2018’de oynanan pencerede, oyuncular tatil devrinden çıktıkları için, 14 günlük hazırlanma süreci belirlendi. Yeni eleme formatı her pencerede takım değişikliğine müsaade verdiğinden, iş yükü daha fazla sayıda oyuncu ile paylaşıldı. Maçlar yıl boyunca aralıklarla oynandığından, daha fazla oyuncu ulusal ekibi için oynama bahtına sahip oldu. Bu da, oyuncuların yeteneklerini ve meslek yollarını geliştirmeleri ve daha fazla ülkeden genç oyuncuların milletlerarası seviyede oynamaları için yeni fırsatlar yarattı. Ayrıyeten, Dünya Kupası’nda arka arda iki gün üst üste maç koyulmazken, 2014’te 9 olan maç sayısı bu yıl 8’e düşürüldü.

EuroBasket’te ise finale ulaşmak için yapılacak maç sayısı 2013’te 11 maçtan, 2015’te 9’a düşürüldü. 2017’de, programa iki gün daha eklenerek oyunculara daha fazla dinlenme vakti sunuldu ve her ekip için arka arda maç günlerinin sayısı azamî iki ile sonlandırıldı.

iddaa’da en çok oynanan bahisleri kaçırmayın, incelemek için buraya tıklayın!

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et
Önceki İçerikBASKETBOL
Sonraki İçerikBASKETBOL

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img