Bakan Selçuk: Eğitim, sosyal hayatın bir parçası haline geldi

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin (TÖZOK) düzenlediği ‘Avrupa’da Özel Okulların Geleceği ve Öğrenci Katılımı’ konferansının açılışında konuşan Ulusal Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, eğitim düzeyi arttıkça obezite, açlığın ve etraf kirliliğinin arttığını söyledi. “Bu bizim çok temel soruları kendimize sormamız gerektiğini gösteriyor” diyen Bakan Selçuk, şunları söyledi:
“Eğitim bizim kendi başımıza değil, beşerler olarak birlikte yaptığımız bir iş. Farklı ülkelerden farklı bakış açılarını burada görüyor olmak çok pahalı. Ayrıyeten şahsî olarak ve MEB olarak paha verdiğimiz TÖZOK bu cins faaliyetleri her yaptığında da katkı sağlamaktan büyük bir zevk duyuyoruz. Şimdiye kadar dünyadaki eğitim sisteminin nereye gittiği, nasıl bir seyahat içerisinde olduğu çok tartışıldı. Felsefeciler, sosyologlar tartıştı. Bugün eğitim sisteminin nereye gittiği sorusu eskisinden çok daha büyük ehemmiyet kazanıyor. Zira eğitim artık kendi kavramsal çerçevesinde kalmayıp, bilimin, sanayinin, toplumsal hayatın bir modülü haline geldi. Çok değişiktir ki eğitim düzeyi dünyada arttıkça, dünyadaki obezite ve açlık tıpkı anda artıyor. Değişiktir ki eğitim düzeyi yükseldikçe etraf kirliliği daha fazla artıyor. Bu bizim çok temel soruları kendimize sormamız gerektiğini gösteriyor. Eğitim şayet etik bir pahaya sahip olmazsa beşere, insanlığa zara veren bir kurum haline dönüşebilir.

Eğitim süreçleri okullarda tekrar ele alınmak zorunda. Araçların maksatların önüne geçtiği bir eğitim anlayışından kelam ediyoruz. Metotlar, teknikler, uygulamalar eğitimin hedefinin yerine geçmiş gaye haline gelmiş. Gayeler ve araçlar yer değiştirmiş üzere. Çocuğun bakış açısıyla baktığımızda kendi perspektifimizdeki sapmayı düzeltebiliriz. İşin sağlamasını yapmak için çocuklarımıza bakmak durumundayız. Bu toplantı bu açıdan çok değerli. 13 ülkeden katılan temsilciler var. Ülkelerin kendi siyasetlerini sürdürürken bunu dikkate alması çok değerli.”

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img