Avşa Adası Gezilecek En İyi ve Güzel Yerler

Avşa hakkında: Marmara Bölgesi’nde, Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir ada olan ve Marmara denizi üzerinde yer alan Avşa Adası, İstanbul’a ve Erdek’e yakın olması sebebiyle, yaz turizmi açısından ülkemizde en çok tercih edilen popüler sayfiye alanlarından biridir. Bodrum, Antalya, Alanya ve Çeşme benzer biçimde Türkiye’de yaz tatili denilince akla ilk gelen tatil yerlerine bakılırsa fiyat ve pahalılık açısından çok daha cebe uygun olan Avşa Adası, haiz olduğu otel, butik otel ve pansiyonlarıyla her yaz yerli ve yabacı binlerce turisti evinde ağırlıyor.

Adaya ulaşım Erdek ilçesi, Ocaklar mevkiinden hareket eden feribotlarla sağlanıyor. Ek olarak İstanbul’dan Avşa Adası’na yılın her dönemi İDO feribot seferleri düzenleniyor. İDO feribotları, Yenikapı, Kadıköy ve Bostancı benzer biçimde noktalardan hareket etmekte olup; yolculuk ortalama 2,5 – 3 saat sürüyor. Dolayısıyla Avşa Adası’nın İstanbul’a yakın en gözde tatil noktalarından biri olduğunu söyleyebiliriz.

Kaç günde gezilir: Avşa gezinizi ortalama 2 günde tamamlayabilirsiniz.

Ziyaret için en uygun vakit: Akdeniz iklimi ile Karadeniz ikliminin tesiri altında olan Avşa’da yılın en sıcak ayı averaj 23 dereceyle Temmuz; en soğuk ayı ise averaj 5 dereceyle Ocak’tır. Avşa Adası’na gezi için en uygun vakit hiç şüphesiz Mayıs sonu ile Eylül başlarını kapsayan yaz sezonudur. Yazın, bu şirin adada güneşin, denizin ve kumsalın keyfinı çıkararak dolu dolu, dinlendirici ve de bununla beraber rahat bir tatil geçirebilirsiniz.

Ne Yenir: Balıkesir’in en meşhur sayfiyelerinden biri olan 11 Mekan Önerisi

*Avşa Gezilecek yerler Videosu

*En Popüler bölgeler
– Simgesel yerler

1. Avşa Çarşısı

Burası Neresi? Avşa gezilecek bölgeler denilince akla ilk gelen yerlerin başında Avşa Çarşısı geliyor. Deniz otobüsünden Avşa’ya doğru gelirken ilk fark edeceğiniz şey, iskeleden iki kola ayrılan uzun bir sahil şeridi olacaktır. Kordon izlenimi veren sahil yolu, arabalara açık olmadığı için mükemmel bir yürüyüş yolu halini almış. Her türlü ihtiyacınızı alabileceğiniz dükkan ve marketin bulunmuş olduğu çarşı, plajların derhal arka kısmında yer alıyor. Yol çok fazla geniş olmasa da, gezebilmek için fazlaca uygun.

Niçin Gitmeliyim? Genelde gündüzleri herkes denizde olduğundan çok fazla kalabalık değil sadece, yaz sezonunda gittiyseniz, özellikle haftasonu çarşıda yürümekte zorlanabilirsiniz. Bayramlarda o denli kalabalık oluyor ki, yürüyüş yolunda tek sıra halinde yürümek zorunda kalabiliyorsunuz. Genel anlamda hafta içi ve akşam üzeri güzel oluyor. Konaklamak için yer arıyorsanız, ve denize yakın olsun istiyorsanız çarşının üzerinde bulunan otel ve pansiyonlar sizin için uygun.

Sahil üstündeki binaların nerede ise hepsi otel. Fiyatları da genel olarak öteki tatil beldelerine bakılırsa çok ucuz. Sadece sessiz ve sakin bir yerde kalmak istiyorsanız, çarşı içinde bulunan oteller sizin için uygun olmayabilir, zira derhal altınızda bulunan barların sesinden kafanızı dinleyemeyebilirsiniz.

Adres: Avşa, 10360 Marmara/Balıkesir

2. Manastır

Burası Neresi? Avşa gezilecek yerler listesindeki en önemli duraklarımızdan biri de Manastır! Avşa merkezine 2 km mesafede bulunan tarihi alan, Manastır Koyu’nun derhal üst kısmında içeriyor. Avşa tarihi açıdan çok önemli bir konuma ve geçmişe haiz olsa da, ne yazık ki geçmişten günümüze adada herhangi bir zamanı yaratı kalmamış. Ancak birkaç kalıntı bulunuyor ve bunlar da yeterince bakım ve ilgiyi görmüyor. Ada artık tamamen yaz turizmine sahip olduğu için, zamanı değerlerle ilgili kaygılar göz ardı edilebiliyor. Adada bulunan önemli bir zamanı kalıntı ise, St. George Manastırı…

niçin Gitmeliyim? Bundan tam 360 yıl önce sürülen rahiplerin yaşadığı yer olan manastır, nedensizce dinamitlendiği için bugün tamamen yıkılmış durumda. Sadece birkaç duvarının kaldığı manastırın içinde bulunan fresklerden ise geriye hiçbir şey kalmamış. Alan şu anda tellerle çevrilmiş ve sit alanı olarak korunuyor ancak, ne kadar ilgi gördüğü ise tartışmalı. Siz alanı görmek isterseniz, güzel bir yürüyüş sonrası yahut Manastır Koyu’na giderken, alanı görebilirsiniz.

Adres: Avşa, 10940 Marmara/Balıkesir

3. Şarap Fabrikaları Gezisi

Burası Neresi? Avşa yazısında Avşa’nın meşhur lezzetlerinden şaraptan bahsetmemek olmaz. Avşa’nın Ada Karası üzümlerinden yapılan şaraplar, adaya gelen her insanın mutlaka denemiş olduğu bir lezzet. Adada şarap yapılan Bortaçina ve esrarengizbağ isminde iki yapınak bulunuyor. Fabrikalar şarabın yapım aşamasını görebilmeniz ve şarap tadımı yapabilmeniz için ziyarete açık.

Bununla beraber adanın meşhur zeytinlerinden de zeytinyağı üreten fabrikalardan, kendinize yada sevdiklerinize birer şişe armağan şarap ve zeytinyağı alabilirsiniz. Avşa gezilecek bölgeler listenize Şarap fabrikalarını mutlaka ekleyin!

Adres: Avşa Adası, No: 14, 10940 Marmara/Balıkesir
– Plajlar

4. Yiğitler Köyü Plajı

Burası Neresi? Yiğitler Köyü’nde bulunan plaj, adanın arkaya bakan tarafında kaldığı için bazı günler rüzgarlı olabiliyor. Rüzgar olan günler de denizi dalgalı oluyor ancak denizi temiz ve güzel. çoğu zaman köyde yaşayanların ve çevrede bulunan otellerin müşterilerinin kullandığı plaj, otelin küçük bir alanı dışında, halk plajı olduğu için ücretsiz. Şemsiye ve şezlong hizmeti bulunmuyor. Dilerseniz kendi havlunuzu ve şemsiyenizi alarak kolaylıkla plajın keyfini sürebilirsiniz.

Adres: Avşa, 10940 Marmara/Balıkesir
Giriş ücretsiz

5. Altınkum Plajı

Burası Neresi? Adanın en meşhur plajı olan Altınkum, Yiğitler Köyü’nün derhal yan kısmında içeriyor. Merkezdeki caminin yanından kalkan plaj minibüsleriyle 10-15 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz plaj, sapsarı kumlarıyla meşhur. Denizi oldukca temiz ve buz mavisi rengiyle akvaryumu andırıyor.

Plaj halk plajı olduğu için ücret ödemenize gerek yok, sadece dilerseniz şezlong ve şemsiye hizmetinden faydalanabileceğiniz özel bir beach işletmesi de mevcut. İşletmenin içinde yemek yiyip, soğuk bir şeyler içebileceğiniz restoran da bulunuyor.

Adres: Avşa Adası, 10940 Marmara/Balıkesir
Giriş ücretsiz

6. Akvaryum Plajı

Burası Neresi? Avşa’nın meşhur dinlence sitelerinden Özkan Sitesi’nin derhal yan tarafında bulunan plaj, bölge halkı tarafınca en sevilen yerlerden birisi. Avşa merkezden kalkan Özkan Sitesi minibüsleriyle 15 dakikalık bir seyahat sonrası ulaşabileceğiniz plaj, halk plajı olduğu için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Plajın üst kısmında bulunan restoranlardan yiyecek yiyebilir, ya da ücretli olarak şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

Adres: Avşa, Yücehisar Sk. 10940 Marmara/Balıkesir
Giriş ücretsiz

7. Hanımlar Plajı

Burası Neresi? Avşa gezilecek yerler listemizdeki yeni durağımız Karadut Koyu hanımlar Plajı! Karadut Koyu’nu derhal geçince rağmenıza çıkan hanımlar Plajı, adı üstünde sadece kadınlara ilişik bir alan. Kadınların kolaylıkla hareket edebildiği plaja, bol ağaçlıklı bir araziden geçilerek ulaşılıyor. Plajı öteki plajlardan ayıran bir diğer özelliği ise, plajın içinde yada çevresinde herhangi bir işletmenin bulunmaması. Wc ve duş ihtiyacınızı gideremeyeceğiniz için plaja hazırlıklı gitmenizde yarar var.

Adres: Avşa, 10940 Marmara/Balıkesir
Giriş ücretsiz

8. Çınar Koyu

Burası Neresi? Avşa merkezinde 6 km mesafede bulunan koy, adanın güney batı sahilinde kalıyor. Kendi aracınızla gitmeyecekseniz, merkezden saat başı kalkan minibüslerle kısa bir seyahat sonrasında koya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sadece minibüsler akşam 20:00’ye kadar olduğundan, dönüşünüzü ona göre ayarlamanız gerekiyor. Denizi ve kumu o denli güzel ki, çoğu fert adanın en güzel koyunun burası bulunduğunu söylüyor. Koyun etrafını saran asırlık çınar ağaçları, içinde bulunmuş olduğu köye ve koya da ismini vermiş.

Niçin Gitmeliyim? Çınar Koyu, Avşa’nın en büyük koylarından olduğundan pek çok plaj işletmesine de ev sahipliği yapıyor. Ayanya Beach, Deniz Yıldızı, Mert Restoran ve zamanı Çınar Restoran bu işletmelerden birkaçı. İşletmelerin bulunmuş olduğu yerden denize girmek için şezlong ve şemsiye ücreti vermeniz gerekebiliyor, sadece isterseniz koyun halk plajı olan kısmından arzu ettiğiniz gibi denize girebilirsiniz.

Adres: Avşa, 10940 Marmara/Balıkesir
– Köyler

9. Yiğitler Köyü

Burası Neresi? Adanın doğu kısmında,merkeze 5 dakikalık mesafede kalan Yiğitler Köyü, merkezden otuz dakika aralıklarla kalkan minibüslerle kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulunuyor. Eskiden Araplar ismiyle bilinen köyde günümüzde, Rumlar ve Trakya göçmenleri yaşıyor. Köy halkı geçimini balıkçılık ve şarapçılık yaparak sağlıyor.

Neden Gitmeliyim? Yiğitler Köyü’nün merkezinde bir de plaj mevcut. Kendi arabanızla gelecekseniz, köyde bulunan koylarda ya da yol üstünde göreceğiniz bol yeşillikli alanlarda sevdiklerinizle güzel bir piknik yapabilir, mükemmel fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Adres: Avşa Adası, 10940 Marmara/Balıkesir

10. Türkeli Köyü

Burası Neresi? Manastır Koyu ve zamanı manastırın bulunduğu köy olan Türkeli Köyü, adanın merkezinden 1,5 km uzaklıkta bulunuyor. Eskiden Rum ağırlıklı nüfusa haiz olan köy, günümüzde Trakya göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı bir köy. Yaz kış yaşayanların haricinde köyde bir çok yazlık evde bulunuyor. Köyün yerlileri eskiden balıkçılık ağırlıklı olarak geçinse de günümüzde turizmin yoğunluğu, balıkçılığı geri planda bırakmış. Ancak şarapçılık köyde hala devam ediyor. Güzel bir ada gezintisine çıktığınızda, bisikletle yahut kiralık motorla köyün bulunmuş olduğu alanı dolaşmanızı öneririz.

Adres: Türkeli, Avşa Adası, 10940 Marmara/Balıkesir
– Popüler Cadde Ve Sokaklar

11. Barlar Sokağı

Burası Neresi? Avşa’nın en malum yönlerinden birisi de gece hayatı. Sahil şeridinin üstünde bulunan pek çok mekan haricinde, adanın arka tarafında da büyüklü küçüklü eğlence mekanları mevcut. Ancak en çok tercih edilen yer barlar sokağı. Çeşitli tarzlarda mekanların bulunmuş olduğu barlar sokağı, deniz kenarında bulunduğu için, akşam yürüyüşlerinizde mutlaka rağmenıza çıkacak.

Ancak mekanlardan çıkan çalışanların sizi içeriye sokma çabasından rahatsız olabilirsiniz, zira peşi sıra dizildikleri için satın alan kapma yarışına giriyorlar. Eğlenmek için iyi bir alternatif, sadece bu kadar minik ve yan yana olan mekanların birbirine geçen sesleri, sakin bir tatil isteyenler için pek uygun olmayabilir.

Adres: Avşa, Mustafa Kemal Atatürk Cd. 10360 Marmara/Balıkesir

12. Değirmenardı Mevkii

Burası Neresi? İskeleye indikten sonra sol tarafta kalan Değirmenardı, 1 km’lik bir adım atma mesafesinde bulunuyor. Güzel bir çarşı yürüyüşü sonrası ulaşabileceğiniz mevki, genellikle akşamları güneşin batışını seyretmek isteyenlerin sık sık uğradığı bir yer. Isterseniz denize girebileceğiniz sahilı da mevcut. Fakat gündüzleri çoğu zaman kalabalık olabiliyor.

Niçin Gitmeliyim? Ailenizle, sevdiklerinizle ya da tek başınıza fark etmez, deniz tadı hemen sonra güzel bir yürüyüş yapabilir, elinize soğuk bir içecek alıp, kumlara uzanabilirsiniz. Akşamları kumsalda genel anlamda ne olursa olsun canlı müzik söyleyen birileri oluyor, ancak isterseniz kulaklığınız takıp, dilediğiniz bir şarkıyı dinlerden kumların serinliğinde yıldızları seyredebilirsiniz.

Adres: Değirmenardı mevkii, Siteler Cd. No: 8, 10940, Avşa, Marmara/Balıkesir
*naturel Güzellikler
– Koylar

13. Karadut Koyu

Burası Neresi? Tıpkı Altınkum Plajına gider benzer biçimde, merkezden kalkan plaj minibüsleriyle kısa süren bir seyahat nihayetinde ulaşabileceğiniz koy, sığ bir denizi olduğu için genellikle yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler tarafınca tercih ediliyor. Adını, plajın girişinde bulunan Karadut ağacından alan koy, iki ayrı plaja haiz. Plaj halk plajı olduğu için giriş ücreti yok, isterseniz plajda bulunan iki ayrı restoran işletmesinden şezlong kiralayabiliyorsunuz. Dolayısıyla Karadut Koyu’nu Avşa gezilecek yerler listenize sizler de mutlaka okuyun!

Adres: güvence Sokak No: 10 Avşa Adası, 10940 Marmara
Giriş ücretsiz

14. Kumtur Koyu

Burası Neresi? Kumtur Koyu, Çınar Koyu’nun yan kısmında içeriyor sadece Çınar Koyu’na uğrayan minibüsler bu koya kadar gitmiyor. O yüzden ancak özel enstrumanla gidebilirsiniz. Veya merkezde bulunan kiralık motosikletlerden kiralayarak, kısa fakat keyifli bir seyahat sonrası koya ulaşabilirsiniz. Eğer minibüsle gelecekseniz de, Çınar Koyu’na gelmeden önceki sapakta inerek, birazcık yürüdükten sonrasında Kumtur Koyu’nu görebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Koy, adanın en uç noktasında yer almış olduğundan genel anlamda biraz ıssız. Plajın olduğu koyda herhangi bir işletme bulunmuyor, daha çok çevresinde bulunan yazlık evlerde oturanların kullandığı plaj, sessiz ve sakin yer arayanlar için oldukça ideal. Ancak denizin derinliği süre süre değişim gösterebildiğinden, çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için pek uygun olmayabilir.

Adres: Avşa Adası, Balıkesir
Giriş ücretsiz

15. Manastır Koyu

Burası Neresi? Avşa iskelesinden yaklaşık 2 km uzaklıkta bulunan koy, derhal yürüyüş mesafesinde olduğu için kolayca ulaşabileceğiniz yerlerden biri. Ancak yol biraz girintili çıkıntılı olduğundan yürümeniz yarım saati bulabilir. Güneşin tepede olduğu saatlerde yürüyecekseniz başınıza bir şapka ve yanınıza da su almanızı öneririz, zira yaz sıcağında yürüyüş fazlasıyla zarar verebiliyor.

Niçin Gitmeliyim? Manastır Koyu, kayalıkların hemen alt kısmında bulunuyor, ve denizi o denli berrak ki, görmüş olduğunüzde hayran kalabilirsiniz. Kumluk alanı çok geniş değil fakat yine de rahatça plaj tadı yapabilirsiniz. Plajla herhangi bir işletme bulunmadığından hazırlıklı gelmenizde yarar var.

Adres: Avşa, 10940 Marmara/Balıkesir
Giriş ücretsiz

16. Tavşanlı Koyu

Burası Neresi? Avşa Adası’nın güneyinde yer edinen Tavşanlı Koyu, Altınkum Koyu’nu geçtikten sonrasında karşınıza çıkıyor. Avşa merkezden kalkan Altınkum minibüslerine bindiğinizde, plajdan kısa bir mesafe yürüyerek Tavşanlı Koyu’na ulaşabiliyorsunuz. Koy halk plajı olduğu için giriş ücreti vermiyorsunuz, şezlong ve şemsiye benzer biçimde bir hizmet de mevcut değil, ancak koyun derhal üst kısmında gereksinimlarınızı giderip, yiyecek yiyebileceğiniz bir restoran bulunuyor.

Neden Gitmeliyim? Tavşanlı Koyu’nun denizi çok temiz ve sığ olduğundan çocuklu aileler ya da yüzme bilmeyenler için uygun. Koyun üst kısmında bulunan restoranın meşhur bir özelliği de, leziz kuru fasulyesi. Plaja gelen herkes mutlaka restoranın meşhur yemeğini hazzıyor. Sizinde yolunuz Tavşanlı Koyu’na düşerse, deniz sonrası güzel bir yiyecek yiyebilirsiniz.

Adres: Avşa Adası, Balıkesir
Giriş ücretsiz

17. Beyaz Saray Koyu

Burası Neresi? Beyaz Saray Koyu, Manastır Koyu’ndan derhal sonra gelen uzun bir koy. Mesafe çok fazla değil ancak, yürümenizi de tavsiye etmeyiz zira koya ulaşan yollarda inişli çıkışlı yokuşlar bulunuyor. Kişisel aracınızla ya da merkezden kiralayabileceğiniz motor, atv ile kolaylıkla güzel bir seyahat sonrası koya ulaşabilirsiniz.

Beyaz Saray Koyu’nda bulunan Beyaz Saray Otel, uzun yıllardır hizmet veren ve adını koya da vermiş bir otel. Plajda otelin kendi müşterilerine ilişik bir alan bulunuyor, sadece koy genel olarak halk plajı olduğundan herhangi bir giriş ücreti ödemeden, dilediğiniz gibi kendi havlunuzla ve şemsiyenizle denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Adres: Beyaz Saray Koyu, Avşa Adası, Marmara, 10375 Balıkesir
Giriş ücretsiz
*Avşa’nın tarihi bölgeleri
Avşa Adası’nın zamanı zenginliği hakkında en detaylı ve en doğru bilgiyi sizler için hazırladığımız ”Avşa’nın zamanı bölgeleri” başlıklı yazımızda bulacaksınız. Çok yakında Avşa tarihi bölgeler burada olacak. Yalnızca beklemede kalın! Beklerken Avşa’nın bağlı olduğu il olan Balıkesir ile ilgili data almak ve bu zamanı şehri keşfetmek için tıklayın: Balıkesir’in tarihi yerleri etkisi altına alan Yer!

*Avşa Çevresinde Gezilecek yerler
– turistik bölgeler

18. Marmara Adası

Burası Neresi? Avşa gezilecek bölgeler sıralaması yaparken, derhal karşısında bulunan Marmara Adası’nı da listeye eklemeseydik olmazdı. Marmara Denizi’nin en büyük adası olarak bilinen Marmara Adası, Avşa’ya ortalama yarım saatlik bir mesafede bulunuyor. Avşa’ya gelen deniz otobüsleri ilk olarak Marmara Adası’na uğruyor. Yani Avşa seyahatinizde giderken, veya dönüşte Marmara Adası’na da uğrayabilirsiniz. Isterseniz Avşa’dan deniz otobüsüne binerek Marmara Adasına geçip günübirlik bir seyahat de planlayabilirsiniz.

Niçin Gitmeliyim? Marmara Adası’nda konaklayabileceğiniz bir çok otel ve pansiyon var, fakat ev konforu isteyenlerdenseniz, gmeşhurk veya haftalık kiralanan evleri de tutabilirsiniz. Birbirinden güzel koyları ve plajları da, Marmara Adası’na mutlaka gitmeniz için bir neden. Sessiz ve sakin, refah veren bir dinlence yapmak istiyorsanız, bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Adres: Marmara Adası, Marmara/Balıkesir

19. Ekinlik Adası

Burası Neresi? Avşa Adası’yla, Marmara Adası içinde kalan ufak bir adayı görmüş olduğunüzde, meraklanmaya başlayabilirsiniz. Marmara Denizi’nin belki de en sakin adalarından önde gelen Ekinlik Adası, gezim olarak çok etken bir yer değil. Kışları çok az kişinin kaldığı ada, yazları ise ev sahiplerinin gelmesiyle birazcık daha hareketlenebiliyor. Sadece hareket dediğimiz, Avşa’da yahut Bodrum’daki benzer biçimde bir yaz hareketlenmesi olmuyor. Ada’nın sakinliği ve refah veren büyüsü aynı şekilde kalıyor. Velhasıl Ekinlik Adası, Avşa’ya yakın gezilecek yerlerden biri!

Neden Gitmeliyim? Ekinlik Adası’nda yüzebileceğiniz iki ayrı plaj bulunuyor. Ancak bulgu turuna çıkmayı sevenlerdenseniz, dalış yapmak ya da, sadece başınıza yüzmek için, farklı koylar da bulabilirsiniz. Adaya gidebilmeniz için haftada iki gün seferler düzenleniyor, sadece Avşa’da bulunan küçük bir balıkçı teknesiyle anlaşırsanız, sizi kısa sürede adaya götürebilir.

Adres: Ekinlik Adası, Ekinlik, 10940 Marmara/Balıkesir

20. Koyun Adası

Burası Neresi? Avşa’dan bakmış olduğunuzda kolaylıkla görebileceğiniz bu ufak ada, yalnızca 1,7 km bir alana sahip. Koyun Adası üzerinde yazlık bir site ve birkaç müstakil ev dışında başka bir yerleşim alanı yok. Yeşillik bir alana da sahip olmadığı için, kamp benzer biçimde aktivitelere uygun değil, ve çok fazla rüzgar alıyor. Sadece dilerseniz küçük bir tekne ayarlayarak adaya ulaşabilir, kısa devam eden ama keyifli bir bulgu turuna çıkabilirsiniz.

Adres: Koyun Adası, Marmara/Balıkesir

21. Erdek

Burası Neresi? Erdek, Marmara denizi kıyısındaki en popüler sayfiye alanlarından biridir. Balıkesir’e bağlı bir ilçe olan Erdek, aynı isminde Erdek Körfezi üzerinde, Kapıdağ Yarımadası’nda, konumlanmaktadır. He yıl okulların kapanması ve yaz sezonun açılmasıyla birlikte İstanbul, Eskikent, Bursa, Çanakkale ve de Balıkesir benzer biçimde büyük şehirlerden yoğun ilgi görmeye süregelen ilçe yaz tatillerinin en popüler ve aynı zamanda en hesaplı adreslerinden biridir.

Bunun yanı sıra Marmara Adası ve Avşa gibi tatil merkezlerine ulaşım deniz üzerinden Erdek’ten sağlanmaktadır. Bundan ötürü söz konusu ilçe yoğun bir trafiğe haiz olup; önemli bir geçiş noktasıdır. Yaz sezonu süresince Erdek’in Ocaklar mevkiinden düzenlenen feribot seferleriyle Avşa’ya kolayca ulaşabilirsiniz. Ulaşım ortalama 1,5 saat sürmektedir.

Niçin Gitmeliyim? Sakin ve dingin bir yaz tatili geçirmek, deniz güneş ve kum üçlüsünün hazzını çıkarmak için Erdek’i gönül rahatlığıyla tercih edebilir, hem bu sayede ekonomik yönden de kar elde edebilirsiniz. Çünkü Erdek’te, Çeşme, Alaçatı, Bodrum ve Antalya gibi popüler tatil yerlerine gore hem konaklama hem de yeme-içme fiyatları açısından çok daha uygun imkanlara haiz!

Erdek’te otel, pansiyon, apart otel, kamp alanları, butik otel ve bungalov şeklinde bir dizi konaklama alternatifi mevcut. Ayrıca Erdek, yemyeşil ormanları, tarihi ve kültürel zenginliği ile bununla beraber mükemmel bir turizm cenneti! Dolayısıyla söz mevzusu ilçede, yakından görmeniz ihtiyaç duyulan bir çok yer sizleri bekliyor. ‘‘Hadrianus Tapınağı, Kyzikos Amfi-tiyatrosu, Altıköşe kuleler, Kirazlı Yayla Manastırı ve Bouleuterion’’ Erdek’te görülmesi ihtiyaç duyulan noktaların başlangıcında geliyor.

Kaçırmayın! Buralara kadar gelmişken Erdek mutfağında pişen bölgesel lezzetlerinin tadına bakmayı mutlaka ihmal etmeyin! Bunun yanı sıra Erdek’te gece hayatı hakkında informasyon almak için tıklayın: Erdek Gece hayat En Popüler İki Mekan!

Adres: Erdek, Balıkesir/Türkiye

*Avşa Gece hayatı

Avşa Adası, şirin ve huzur dolu bir tatil cenneti olduğu kadar aynı zamanda hareketli bir gece yaşamına sahip! Barlar, publar, kafeler, meyhane ve restoranların yer aldığı kabarık bir listeye haiz olan Avşa gece hayatı çok yakında, tam burada, sizlerle olacak. Yalnızca beklemede kalın! Beklerken süre geçirmek için Avşa’nın bağlı olduğu Balıkesir ilinin gece hayatını tüm bilgileriyla öğrenebileceğiniz Balıkesir Gece hayatı pek çok alternatif mevcut. Tüm bu alternatifler ve öğrenmeniz gereken önemli detaylar, Avşa Alışveriş Rehberi adı altında hazırlanıyor. Çok yakında sizler için burada olacak! Bu sırada vakit geçirmek için Avşa gezi Rehberi’mize tıklayıp, ada ile ilgili bilgi verdiğimiz yazılarımızı okuyabilirsiniz!

*Avşa’da Yapılacak Şeyler

– Tekne Turlarıyla Keşfe Çıkın!
Avşa Adası ile Erdek Tekne Turları, Günübirlik
Mudanya, Uluabat Gölü, Gölyazı Köyü, Bandırma, Erdek, Avşa Adası, Manyas Kuş Cenneti, Cunda, Şeytan Sofrası – Tekne Turu!
Erdek Ocaklar ve Avşa Turu, Tekne ile!
Avşa Adası’nın cennet koylarında dolu dolu tekne turu!
Erdek – Avşa Günübirlik gezi, Poseidon Yacht!
– Konaklamalı Turlarla Tatilinize Renk Katın!
Gökçeada ve Avşa Adası Turu, 2 Gece 2 Gün Konaklamalı
– Günübirlik Eğlence Dolu Turlara Katılın!
Avşa’da ATV turu!
*Şehir içi Ulaşım
Avşa’da şehir içi ulaşım genel olarak belediyeye bağlı minibüs ve dolmuş şeklinde ufak toplu taşıma vasıtalarıyla sağlanıyor. Bu minibüslerle çok cüzi rakamlarla adanın her noktasına ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra bisiklet kiralayıp, adada gezmek son senelerın en gözde aktivitelerinden biri olmuş durumda! Yine taksilerle de gitmek istediğiniz derhal her yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Avşa Adası’na ulaşmak için İstanbul’dan haftanın yedi günü belirli saatlerde hareket eden İDO feribotlarından faydalanabilirsiniz. Deniz otobüsleriyle ortalama 2,5 – 3 saatte Avşa’ya ulaşabilirsiniz.

Ek olarak Bursa’dan da yılın belirli dönemleri Avşa Adası’na seferler düzenlenebiliyor. Bunun haricinde yapacağınız şey Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar mevkiinden gene feribota binmek olacaktır. Yoğun gezgin talebi gören Avşa Adası’na yaz sezonu süresince, haftanın hemen her günü belirli aralıklarla feribot seferleri düzenlenmektedir. Erdek ile Avşa arası feribot yolculuğu ise aşağı yukarı 1,5 – 2 saat sürüyor.

PinAvşa gezilecek yerler listesi burada sona eriyor. Fikir ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kutucuğuna yazarak bizlere iletebilir, eksiklerimizi tamamlayabilirsiniz. Keyifli ve eğlence dolu bir Avşa tatili geçirmeniz dileğiyle!

Avşa Adası hakkında çok daha detaylı bilgi alarak güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız ada hakkında detaylı bilgiye ilgili site üzerinden erişebilirsiniz.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img