Altı ton üründen elde ediliyor! Litresi 7 bin euroyu buluyor

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Merkeze bağlı Karakent köyü yakınlarında yıllar evvel kurulan Lisinia Tabiat Proje Alanı’nda çiftçiye örnek olması gayesiyle yürütülen çalışmalarda, gül üretimi de yapılmaya başlandı. Bölgedeki bahçelere gül fidesi dikilirken, bu yıl yetiştiricilik yapılan alan, 140 dekar oldu.

Çiçeklerinin damıtılmasıyla gül yağı ve gül eserleri elde edilen Lisinia’da bu yıl 50 ton gül çiçeği rekoltesi bekleniyor.

Tabiat Proje Alanı Sorumlusu Öztürk Sarıca, 4-6 ton gülden 1 litre gül yağı elde edildiğini ve bunun memleketler arası piyasalarda 5 ile 7 bin ortasında satıldığını söyledi.

‘İKLİMSEL DEĞİŞİKLİK RANDIMAN KAYBINA NEDEN OLDU’

Damlama sulama sistemiyle 2005 yılında gül üretimine başladıklarını aktaran Sarıca, bu sayede yüzde 75 oranında su tasarrufu yaptıklarını da belirtti.

Sarıca, “Damlama sulama sistemiyle yaklaşık 140 dekar alanda gül yetiştiriciliği yapıyoruz. Geçen yıl yaklaşık 47 ton gül üretimimiz vardı. 50 tonları zorlamaya çalışıyoruz fakat bilhassa bu yılki iklimsel değişiklik, ani ısınmalar, ani soğumalar gülde çok önemli manada randıman kaybına sebep oldu. Zannediyorum geçen yılki rekolteyi yakalamamız da sıkıntı. Gülü toplamanın yanında bunun distilasyonu yapılarak yağının çıkarılması, suyunun çıkarılması ve birebir vakitte ulusal ve milletlerarası pazarlarda satışını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Burdur bölgesinde evvelki yıllarda 10 bin dekar alanda yapılan gül üretiminin son yıllarda 1000 dekara kadar düştüğünü anlatan Öztürk Sarıca, “Burdur gül üretiminde önemli manada art sıralara düşmeye başladı. Bu yıl gül alımındaki aksaklık biraz daha sökümlere sebep oldu lakin ben gülün önümüzdeki yıllarda çok daha düzgün para kazandıracağını, insanların gelir kaynağı olacağını düşünüyorum zira şu anda dünyada gül yağı frekansı en yüksek olarak biliniyor.

327 Mhz’lerde frekansı var. Bu da bilhassa insanlarda mental durumunun düzeltilmesi için çok fazla kullanılıyor. Bilhassa ruhsal problemler yaşayan beşerler gül yağı koklayarak ruhsal durumlarını düzeltmeye çalışıyor. Bu tarafıyla de değerli bir yağ. 4-6 ton gülden 1 litre yağ elde edebiliyorsunuz. Bu yıl yaklaşık 10 litreye yakın bir gül yağı beklentimiz var. Şu anda bunu satmış durumdayız. Şu an fiyatlar 5 ile 7 bin euro ortasında ancak kalitesi daha düşük yağlar 4 bin euro civarında alıcı buluyor.” diye konuştu.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img