Almanya’da soykırım itirafı

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un açıklamalarının akabinde Almanya’dan soykırım itirafı geldi.

AFP’de yer alan son dakika gelişmesine nazaran, Almanya birinci sefer sömürge işgali sırasında Namibya’da soykırım yaşandığını kabul etti.

Alman sömürge yerleşimcileri, 1904-1908 katliamlarında on binlerce yerli Herero ve Nama halkını öldürmüştü.

Tarihçiler tarafından 20. yüzyılın birinci soykırımı olarak nitelendirilen bu olay gelen açıklama ile Almanya tarafından birinci kez kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi;

‘Almanya’nın tarihi ve ahlaki sorumluluğu ışığında, işlenen zulümler için Namibya’dan ve kurbanların torunlarından af dileyeceğiz.’

Kelam konusu soykırım Namibya ve Almanya ortasındaki bağlardaki en büyük sorun olarak nitelendiriliyordu.

Almanya yaptığı açıklamada Afrika ülkesindeki projelere yardım etmek için bir milyar eurodan fazla mali takviye kelamı de verdi.

Almanya’nın bu açıklaması ‘adı konulmamış tazminat’ ve ‘affedilmek için 1 milyar euro’ verecek yorumlarının yapılmasına neden oldu

Dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinin 1994’te işlenen Ruanda Soykırımı’ndaki rolüne ait sorumluluğunu kabul ettiklerini lakin cürüm ortağı olmadıklarını söylemişti.

Soykırımdan sağ kurtulanların oluşturduğu küme ise Macron’un açıklamalarını kâfi bulmadı. Soykırımdan sağ kurtulanlar Macron’un ‘açık bir özür dilemediğini’ belirtmişti.

 

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img