ABD Senatosu’nda ‘kanlı Kongre baskını’ hakkında flaş gelişme! ‘Trump’ın zaferi’ yorumu

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

ABD Senatosu Genel Konseyindeki oylamada 54 senatör “evet”, 35 senatör ise “hayır” oyu kullanırken tasarının ele alınabilmesi için gereken 60 oya ulaşılamadı.

Oylamada Demokratlara takviye veren Cumhuriyetçi senatörler Lisa Murkowski, Mitt Romney, Susan Collins, Bill Cassidy, Rob Portman ve Ben Sasse de tasarının ele alınması istikametinde oy kullandı.

İki partiden de isimlerin yer alacağı 10 kişilik bir kurul kurulmasını ve 6 Ocak’ta yaşanan Kongre baskınının soruşturulmasını öngören tasarının Senato’da bloke edilmesi bilhassa eski Lider Donald Trump için bir “zafer” olarak değerlendirildi.

Amerikan medyası kelam konusu kararın birebir vakitte Cumhuriyetçi Parti içindeki Trump takviyesinin hala çok güçlü olduğu formunda okunması gerektiği yorumlarına yer verdi.

Senato’daki birçok yasal düzenlemenin ele alınabilmesi için “filibuster” denen ve 60 sayısına ulaşılmadan asıl oylamaya geçilemeyen uygulama hasebiyle birtakım tartışmalı tasarılar bu teknikle bloke edilebiliyor.

ABD Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçilerin itirazına karşın 6 Ocak Kongre baskınının soruşturulması için komite kurulmasına yönelik yasa tasarısını mayıs başında onaylamıştı.

6 Ocak’taki Kongre baskınında 5 kişi hayatını kaybetmiş, halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan Trump ise şubat ayında Senato’daki oylamada aklanmıştı.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img