AB ülkelerinde Kovid-19’a karşı aşılamalar hızlandı

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısını uygulamaya bu yılın başında başlayan Avrupa Birliği’nde (AB) bugüne kadar yetişkin nüfusun yüzde 46’sına en az bir doz Kovid-19 aşısı uygulandı.

Aşılamaların başladığı yılbaşından itibaren birinci 3 ay, birtakım üye ülkeler tarafından yavaş hareket etmekle eleştirilen AB idaresi, bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 2,4 milyar, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson ile 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı için mukavele imzaladı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) bugüne kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson firmaları tarafından üretilen aşılara onay verdi.

Aşılamaların bahar aylarında sürat kazanmaya başladığı AB’de, temmuzda yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en az bir doz aşıyı almış olması hedefleniyor.

AB ülkelerine yılın birinci çeyreğinde 106 milyon doz aşı ulaşırken, ikinci çeyrekte 413 milyon doz, üçüncü çeyrekte 529 milyon doz, dördüncü çeyrekte ise 452 milyon doz aşı tedarik edilmesi öngörülüyor.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, 25 Mayıs’ta toplumsal medya hesabından, bu hafta yaklaşık 450 milyon nüfusa sahip AB’deki yetişkin nüfusun yarısına birinci doz aşıların yapılmış olacağı bilgisini paylaştı.

Von der Leyen, “Şimdiye kadar 300 milyon doz aşı tedarik edildi. 245 milyon doz aşı uygulandı. AB yetişkin nüfusunun yüzde 46’sına en az bir doz aşı yapıldı.” sözlerini kullandı.

BELÇİKA

11,4 milyon nüfuslu Belçika’da, yıl başında başlayan aşılama kampanyasında bugüne kadar yaklaşık 4,4 milyon şahsa en az bir doz aşı yapıldı.

AB’nin onayladığı BioNTech-Pfizer, Moderna, Johnson&Johnson ve AstraZeneca aşılarının kullanıldığı Belçika’da 1,7 milyon kişi ikinci dozu da aldı.

Bu sayılarla yetişkin nüfusun yüzde 48’ine, toplam nüfusun ise yüzde 38’ine en az bir doz aşı yapılmış oldu. Büsbütün aşılanan bireyler ise yetişkin nüfusun yüzde 18’ini, toplam nüfusun yüzde 15’ini oluşturuyor.

Belçika hükümeti, temmuzda yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en az bir doz aşıyı almış olmasını hedefliyor.

ALMANYA

Robert Koch Enstitüsü’nün datalarına nazaran, 24 Mayıs itibariyle Almanya’da nüfusun yüzde 40,4’üne tekabül eden 33 milyon 629 bin 271 bireye birinci doz Kovid-19 aşısı yapıldı. Nüfusun yüzde 14,3’üne tekabül eden 11 milyon 896 bin 572 şahsa ise aşının ikinci dozu uygulandı.

Kovid-19’a karşı aşılama sürecine 26 Aralık 2020’de başlayan Almanya’da, Biontech, Moderna, Astrazeneca ve Johnson&Johnson​​​​​​​ aşısı vuruluyor.

FRANSA

Fransa Sıhhat Bakanlığının paylaştığı datalara nazaran, 27 Aralık 2020’den bu yana Kovid-19 aşısı yapılanların sayısı 23 milyon 713 bin 679’a çıktı, bunlardan 9 milyon 914 bin 533’üne ikinci doz aşı uygulandı.

Fransızların yaklaşık yüzde 35’ine birinci doz ve yaklaşık yüzde 16’sına iki doz aşı vuruldu.

Fransa’da BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson aşıları kullanılıyor.

Ülkede 31 Mayıs prestijiyle isteyen herkes aşı vurulabilecek. Bunun öncesinde belli yaş kümeleri ve hasta olan şahıslar aşılanabiliyordu.

İNGİLTERE

İngiltere’de 8 Aralık’ta başlayan aşılama programı kapsamında, dün itibariyle 38 milyondan fazla bireye birinci doz Kovid-19 aşısı yapılırken, ikinci dozu olanların sayısı ise 23 milyonu geçti.

Ülkede toplam yapılan aşı sayısı 61 milyon 420 bin 928 oldu.

İngiltere Halk Sıhhati Kurumunun, ülkede Kovid-19 aşılarının can kaybına tesiri üzerine yaptığı araştırmaya nazaran, aşılama programıyla 60 yaş üstündeki 11 bin 700 can kaybının ve 33 bin kişinin hastaneye yatışının önlendiği iddia ediliyor.

İTALYA

Kovid-19 salgınında 27 Aralık 2020’de yaygın aşılama kampanyasını başlatan İtalya’da bugüne kadar aşılananların sayısı 31 milyon 367 bin 254’ü buldu. Bunlardan 10 milyon 409 bin 935’i ikinci dozu da yaptırdı.

Nüfusu 60 milyon civarında olan ülkede aşılamada çift dozu alanların nüfusa oranı yüzde 17,57 oldu.

İtalya’da Pfizer/Biontech, AstraZeneca, Moderna ve Johnson&Johnson aşıları kullanılıyor.

AVUSTURYA

Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip Avusturya’da Kovid-19 aşılaması birçok AB üyesi ülkeyle eş vakitli olarak Aralık 2020’de başladı. Hali hazırda 4 milyon 600 binin üzerinde vatandaş birinci doz aşısını yaptırırken bu oran ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 45’ine tekabül ediyor. Her iki doz aşıyı yaptıranların sayısı ise 1 milyon 300 bine ulaştı.

Avusturya bu datalarla AB ülkeleri ortasında üst sıralarda yer alıyor. Ülkede EMA’nın onay verdiği Astrazenaca, Pfizer-Bionthek, Moderna ve Johnson ve Johnson aşıları kullanılıyor.

Öte yandan aşılama sürecini hızlandırmak isteyen iktidar, isteyen herkesin aşı yaptırmak için kayıt yaptırabileceğini açıkladı. Başbakan Sebastian Kurz da temmuzda isteyen herkesin aşı yaptırabileceğini duyurdu.

İSPANYA

Kovid-19’da aşılama sürecine 27 Aralık’ta başlayan İspanya’da mayıs ayından itibaren aşılamalara sürat verildi.

Günlük ortalama 600 bin doz aşının yapıldığı ülkede mevcut durumda, 8 milyon 150 binden fazla kişinin aşılama süreci tamamlandı.

Ülkede birinci doz aşıyı olanların sayısı da 24 milyonu (nüfusun yüzde 41,6’sı) buldu.

Sol koalisyon hükümeti, aşılanma süreci tamamlanan yüzde 20’lik nüfus oranının, yaz sonunda yüzde 70’e ulaşacağını ve sürü bağışıklığının sağlanacağını savunuyor.

Ülkede şimdiye kadar 80 yaş üstü nüfusun yüzde 99,6’sı, 70-79 yaş aralığındaki nüfusun yüzde 81,6’sı, 60-69 yaş aralığındaki nüfusun yüzde 10’u, 50-59 yaş aralığındaki nüfusun ise yüzde 8,1’i büsbütün aşılandı.

İspanya’da Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson&Johnson aşıları yapılırken, AstraZeneca aşısının 60 yaş altına kullanımı durduruldu.

MACARİSTAN

AB’nin Kovid-19 aşısı tedariki konusunda çok yavaş hareket ettiğini belirtip Birlik’ten farklı bir yol izleyen Macaristan, Rusya ve Çin ile aşı mutabakatı yapan birinci AB ülkesi oldu.

9,7 milyon nüfusa sahip Macaristan’da 24 Mayıs prestijiyle 5 milyon şahsa birinci doz, 3 milyon şahsa ise ikinci doz aşı vuruldu.

Kovid-19 salgınına karşı aşılamada AB’de nüfusa oranla Malta’dan sonra ikinci sırada yer alan ve nüfusunun yüzde 51’ine aşı uygulanan Macaristan’da, 16-18 yaş aralığındaki bireylerin aşılanması devam ediyor.

Macaristan’da Sputnik V ve Sinopharm’ın yanı sıra Pfizer/Biontech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşıları uygulanıyor.

DANİMARKA

Kovid-19 salgınında aşılama sürecine 27 Aralık’ta başlayan Danimarka’da, 1 milyon 870 bin bireye birinci doz, 1 milyon 183 bin şahsa ise ikinci doz aşı uygulandı.

Ülke nüfusunun yüzde 32’sinin aşılandığı Danimarka’da, Biontech/Pfizer ve Moderna uygulanıyor.

BULGARİSTAN

6,9 milyon nüfusa sahip Bulgaristan’da aşılama kampanyası Ocak 2021’de başladı.

1 milyon 265 bin şahsa birinci doz, 504 bin bireye ise ikinci doz aşının uygulandığı ülkede BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşıları kullanılıyor.

Salgında 3. dalganın bitmek üzere olduğunun ilan edildiği ülkede, ulaşımda ve kapalı kamu yerlerindeki maske zaruriliği dışındaki her türlü tedbir kaldırıldı.

Açık alanlarında maske zorunluluğun bulunmayan Bulgaristan’da, kamuya açık alanlarda toplumsal uzaklık kuralına uyulması öneriliyor.

YUNANİSTAN

Yunanistan’da aşılama uygulaması 27 Aralık 2020’de başladı.

Yunanistan Sıhhat Bakanlığınca belirlenen aşılama programına nazaran, öncelikli olarak birinci sırada sıhhat çalışanları ve 65 yaş üzerindeki kümeler aşılandı.

Bakanlıktan açıklanan son bilgilere nazaran, 24 Mayıs 2021 tarihi prestijiyle ülkede 5 milyonun üzerinde (nüfusun yaklaşık yüzde 50’si) aşı yapıldı.

İki doz aşı uygulanan kişi sayısı 1 milyon 813 bin 815, bir doz aşı uygulanan kişi sayısı da 3 milyon 281 bin 580 olarak belirtildi.

Aşılama programını yürüten Yunanistan Kamu Sıhhati Kurumu, 26 Mayıs’tan itibaren adalarda yaşayan 18 yaş kümesi ve öbür bölgelerdeki 30-34 yaş kümesi için aşı randevu sisteminin açılacağını açıkladı.

Yunanistan’da BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşıları uygulanıyor. Yunanistan ayrıyeten, Janssen, Curevac, Moderna, Novavax ve Sanofi&Glaxo şirketleriyle aşı muahedeleri imzalamış bulunuyor.

BALKANLAR

Balkanlar’da aşılamada en başarılı ülke olan Sırbistan’da kitlesel aşılama 19 Ocak’ta başlarken, yaklaşık 7 milyonluk nüfusun 4 milyonunun aşılandığı bildirildi.

Sırbistan’da 1 milyon 900 bin kişi iki dozu da olurken, 2 milyon 400 bin kişi de birinci dozu aldı.

Ülkede Pfizer-Biontech, Sinopharm, Sputnik V ve AstraZeneca aşıları uygulanıyor.

AB üyesi Hırvatistan’da da kitlesel aşılama 27 Aralık 2020’de başlarken, 4 milyonluk nüfusuyla Hırvatistan ‘da 1 milyon 605 bin kişi aşılandı.

Birinci dozu alanların sayısı 1 milyon 195 bin olurken, 410 bin kişi ise iki dozu da oldu.

Hırvatistan’da Pfizer-Biontech, AstraZeneca, Johnson and Johnson ve Moderna aşıları kullanılıyor.

Bosna Hersek’te ise kitlesel aşılama 12 Şubat’ta başlarken ülkenin iki entitesinden biri olan Bosna Hersek Federasyonunda (FBIH) 75 yaş üstü ve vatandaşlar aşılanıyor.

Ülkenin öbür entitesi Sırp Cumhuriyeti’nde riskli meslek kümeleri aşılanırken, ülkede AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm ve Pfizer-Biontech aşıları kullanılıyor.

Bölgenin en küçük ülkesi Karadağ’da da 123 bin kişi birinci dozu olurken, 36 bin kişi aşının iki dozunu da aldı.

Yaklaşık 625 binlik nüfusuyla 4 Mayıs’ta kitlesel aşılamaya geçen Karadağ’da Sinopharm, Sputnik V, Sinopharm, AstraZeneca ve Pfizer-Biontech aşıları kullanılıyor.

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img