33 bin diplomalı baba

GundemDiyarbakir.com Türkiye’nin Haber PORTALI

Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğünce hayat uzunluğu öğrenme kurumlarında uygulanmak üzere 72 farklı alt öğrenme alanında geliştirilmiş 2 bin 741’i mesleksel ve 914’ü genel olmak üzere toplam 3 bin 655 yaygın eğitim kurs programı bulunuyor. Kurs programlarıyla bireylerin sahip oldukları yeterlik ve nitelikleri geliştirebilmek, yeni yeterlikler kazanmalarına takviye olmak ve bireyin hem objesi hem de öznesi olduğu öğrenmelerle donatılmasını sağlamak amaçlanıyor.

Kurs programları ortasında aile ile ebeveynlerin eğitimine yönelik çalışmalar da destekleniyor. Aile eğitimi programı ile nitelikli aile bireylerinin yetişmesi, evlilik birlikteliğinin sağlıklı başlaması ve devam etmesi, aile içi etkileşimle ilgili sıkıntıların çözülmesi, aile birlik ve tertibinin sağlanması için bireylere sağlıklı bilgi ve marifetlerin kazandırılması amaçlanıyor. Aile bireylerinin sağlıklı evlilik, aile içi etkileşim, rol, misyon ve sorumlulukların paylaşımı, aile yılmazlığı, aile kurma, aile olmayı sürdürebilme üzere hususlarda temel bilgi ve marifetleri edinmeleri için kurs programları düzenleniyor. Kurslar bakanlığa bağlı halk eğitim merkezlerinde yürütülüyor.

YAŞ KÜMESİNE ÖZEL KURSLAR
Bakanlık, Baba Takviye Eğitimi Programı’nı da son iki yılda 3-6 yaş ve 7-11 yaş ortası olmak üzere 2 başka program formunda düzenledi. 3-6 yaş Baba Dayanak Eğitimi Programı’nda bu yaş kümesinde çocuğu bulunan babaların çocuğun gelişiminde kıymetli olduklarını fark etmeleri, çocukların gereksinimleri ile ilgili bilgilenmelerini, çocukla ilgili uygun beklentiler edinmelerini, konuttaki iş ve sorumluluk dağılımında demokratik tavrı benimsemeleri, evlilik ve aile içi bağlantıda edindikleri marifetleri kullanmaları amaçlandı.

7-11 yaş Baba Takviye Eğitimi Programı’nda ise bu yaşta çocuğu bulunan babalara yönelik daha alt yaş kümesindeki emellere ek olarak öğretmen-veli iş birliğinde daha faal rol almaları da yer aldı. Program kapsamında, son iki yılda 3-6 yaş çocuğu olan ebeveynlere de 487 kurs açıldı, 7 bin 924 kursiyer sertifika aldı. Birebir devirde 7-11 yaş aralığındaki Baba Dayanak Eğitimi Kurs Programı’na yönelik de bin 744 kurs açıldı ve kurslara toplam 25 bin 576 kursiyer katıldı. Böylelikle babalar için açılan kurslara katılanların sayısı 33 bin 500 oldu.

YENİ PROGRAMLAR YOLDA
MEB, Aile Eğitimi Programı’nın içeriğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor, Talim ve Terbiye Şurasından gerekli onayların alınmasının akabinde eğitim içeriği yenilenmiş bu programlar tüm hayat uzunluğu öğrenme kurumlarında uygulanacak.

 

 

 

 

Son Haberler

spot_imgspot_img
136,4k Takipçiler
Takip Et

Benzer Haberler

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_imgspot_img